StoryEditor

Kažimír tají, kto chce kúpiť náš Telekom. Prezradil to Bloomberg

07.05.2015, 12:24
Autor:
SITASITA
Kupcom 49-percentného podielu v Slovak Telekome má byť majiteľ väčšinového podielu Deutsche Telekom.


Spoločnosť Slovak Telekom sa na burze predávať nebude. Ako po štvrtkovom rokovaní vlády informoval minister financií Peter Kažimír, vo štvrtok ráno vláda dostala záväznú ponuku od strategického investora, ktorého však minister nemenoval.

Investor chce za akcie Telekomu dať viac ako výnos, ktorý ponúkol záujem na burze. Ten predstavoval 17,70 eura za akciu, čo by znamenalo výnos z predaja vo výške 750 mil. eur. To je na spodnej hranici očakávaného výnosu, keď vláda počítala so 750 mil. až 1 mld. eur. "Viac je viac," okomentoval to Kažimír. Ponukou investora sa teraz bude vláda ďalej zaoberať. 

Kupovať majú Nemci
Záujemcom o kúpu podielu má byť nemecká spoločnosť Deutsche Telekom. Tá už teraz vlastní 51 percent, ktoré kúpila v roku 2000. Píše o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na troch ľudí. 

„Vláda dostala dnes v ranných hodinách lepšiu a záväznú ponuku od strategických investorov. O tejto ponuke budeme okamžite rokovať,“ tvrdí minister. Kabinet pritom prerušil rokovanie o predaji podielu v Slovak Telekome ešte v stredu popoludní. Ako dodal, na základe ponuky sa kabinet rozhodol odmietnuť predaj akcií cez burzu. O tom, kto je aktuálnym záujemcom o kúpu štátneho podielu v telekome, minister nechcel špekulovať. Podľa memoranda podpísaného medzi štátom a majoritným akcionárom Deutsche Telekomom bol v hre okrem predaja akcií cez burzu aj priamy predaj štátneho podielu firme Deutsche Telekom alebo aj tretej osobe. V tom prípade by si však Deutsche Telekom mohol uplatniť predkupné právo na menšinový podiel. Kažimír tvrdí, že verejnosť sa o novom strategickom investorovi, ako aj o jeho ponuke, dozvie už v najbližších dňoch či týždňoch.

Opozícia: Vláda oklamala ľudí
"Opäť sa tu zahralo divadlo, ktoré malo vytvoriť dojem transparentnosti, spravodlivosti voči verejnosti a pritom v pozadí sa pripravoval nejaký obchod s nejakým vopred dohodnutým investorom, záujemcom," tvrdí poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Opozičná SaS žiada vládu o zrozumiteľné vysvetlenie jej dnešného rozhodnutia o zastavení predaja akcií ST na burze. "Prečo záhadný investor nekúpil akcie na burze, ale je ochotný za ne zaplatiť viac?" pýta sa poslanec za SaS Eugen Jurzyca.

Tiež je podľa neho na mieste otázka, či vláda v tomto prípade nie je povinná zorganizovať normálnu súťaž, keď už sa rozhodla predávať svoj podiel v Telekome mimo burzy. "Čo ak sa objaví nový záujemca a bude ochotný dať ešte lepšiu ponuku?" dodáva Jurzyca.

Akcie mali zarobiť miliardu
Rozsah ponukovej ceny akcií Slovak Telekomu bol určený vo výške 17,70 až 23,60 eura za akciu. Výnos z predaja na burze by tak podľa ponukovej ceny mal dosiahnuť 750 mil. eur až 1 mld. eur. Akcie mali byť prijaté aj na obchodovanie na kótovanom hlavnom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave. Vkladové potvrdenky (certifikáty GDR) spolu s akciami mali ísť na hlavný trh pre kótované cenné papiere Londýnskej burzy cenných papierov. 

Minister financií je pritom s výsledkom verejnej ponuky akcií relatívne spokojný. Minimálne čo sa týka dopytu, ktorý podľa jeho slov dosiahol 1,6-násobok ponúkaného objemu akcií. „Knihy sa uzavreli, my považujeme technicky proces predaja telekomu za úspešný z pohľadu dopytu,“ povedal. Zároveň dodal, že o akcie prejavili záujem investori z celého sveta, čo považuje za dôkaz dôvery v krajinu a aj v pôsobenie Slovak Telekomu na vyspelom telekomunikačnom trhu. 

Nie pre malých investorov
Horšie to bolo podľa neho s celkovým výnosom, ktorý zostal na spodnej hranici ponukového pásma. „Vždy chceme, každý kto predáva majetok, predávať za najlepších podmienok a nie za každú cenu,“ tvrdí Kažimír. Vygenerovanú cenu pritom podľa neho mohla negatívne ovplyvniť najmä kapitálová štruktúra Slovak Telekomu, kde štát vlastní minoritu a taktiež dividendová politika spoločnosti, od ktorej štát v minulosti často nevedel dostať svoj plný podiel zo zisku. „Oba tieto vplyvy sú mimo dosahu vlády Slovenskej republiky,“ dodal.

Štvrtkové rozhodnutie vlády nepokračovať v procese verejnej ponuky akcií cez burzu však znamená aj to, že k akciám Telekomu sa nedostanú ani malí individuálni investori. Tým v procese verejnej ponuky akcií bolo vyčlenených 10 % ponúkaných akcií, do určitého objemu aj so zľavou. Akcie si podľa ministra financií objednalo 2 500 individuálnych investorov, ktorí teraz budú môcť svoje majetkové účty zrušiť a žiadne akcie nedostanú.

Minister však rozhodnutie nepredávať akcie cez burzy nevníma ako negatívny signál voči kapitálovým trhom ani ako oklamanie bežných ľudí, ktorí si akcie objednali. Tvrdí, že štát sa len správa ako dobrý hospodár. „Sú to pravidlá hry, o ktorých vedia všetci investori, predávajúci sa môže do posledného okamihu rozhodnúť, či predá, alebo nepredá. Jasne dnes hovoríme, že dôvody, prečo sme tento proces zastavili, je ten, že máme možnosť to predať lepšie,“ povedal vo štvrtok Kažimír.

01 - Modified: 2007-05-27 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Otázka dňa
01 - Modified: 2024-04-16 18:16:10 - Feat.: - Title: Požiar historickej budovy burzy v Kodani je pod kontrolou. Postavia ju nanovo 02 - Modified: 2024-03-28 20:52:24 - Feat.: - Title: Akcie v USA dnes uzavreli bez väčších zmien, za celý štvrťrok výrazne vzrástli 03 - Modified: 2024-03-20 21:21:44 - Feat.: - Title: Akcie v USA posilnili, Fed tento rok počíta so znížením úrokov o 0,75 percentuálneho bodu 04 - Modified: 2024-03-20 19:20:32 - Feat.: - Title: Index S&P 500 sa prvýkrát dostal nad 5200 bodov 05 - Modified: 2024-03-15 20:35:07 - Feat.: - Title: Americké akcie oslabovali na čele s technologickými podnikmi
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. apríl 2024 16:15