youtube.com
StoryEditor

Mobilná Hello Bank mieri na český trh. V hre je aj Slovensko

15.12.2016, 10:27

Banku v mobile má už dnes veľa Slovákov cez rôzne aplikácie kamenných bánk. Ale zveriť peniaze finančnému domu, ktorý nemá pobočky a je len virtuálne skrytý v telefóne ešte nie je bežná vec. Na český trh, kde sa darí viac nízkonákladovým online bankám, sa chystá v budúcom roku vstúpiť nová značka Hello bank, informovali o tom české Hospodárske noviny.

Táto mobilná banka patrí veľkej francúzskej bankovej skupine BNP Paribas, ktorá na Slovensku podniká cez bývalú nebankovku Cetelem, ktorá už má bankovú licenciu. Pražská pobočka BNP Paribas túto
informáciu nepotvrdila.

Pôsobí v Rakúsku

Slovenská Cetelem podľa jej hovorkyne Andrey Trebuľovej aktuálne pracuje na príprave ponuky bankových produktov a nevylučuje ani digitálne inovácie „Pod akou značkou bankové produkty uvedieme momentálne nie je definitívne rozhodnuté, no jednou z alternatív je Hello bank,“ dodáva Trebuľová.

Koncept tejto mobilnej bankovej platformy však už úspešne funguje tri roky v piatich štátoch západnej Európy medzi ktorými je aj susedné Rakúsko. Počty jej klientov nie sú zanedbateľné. V minulom roku to už bolo cez dva milióny.

Nízke náklady

Výhody mobilnej banky sú v tom, že je nízkonákladová a pohodlná na ovládanie. Na druhej strane zvyčajne ponúka len obmedzené bankové služby ako vklady, úvery. Táto má však v ponuke aj investície a poradenstvo, ktoré riešia klienti cez chat. To však nemusí vyhovovať konzervatívnym klientom, ktorý je na Slovensku ešte veľa. Keďže mobilné banky nemajú žiadne pobočky aj to môže byť problém pre klientov, ktorí očakávajú od banky dôveryhodnosť.

Vklady v tejto banke môžete robiť cez vkladové bankomaty či pobočky svojej materskej banky. Podľa odborníkov by mohli mobilné banky konkurovať kamenným cez dodatočné služby, ako je prehľad spotreby, optimalizácia nákladov, lojalitné programy, či mikropôžičky.

19. máj 2022 04:44