StoryEditor

Monitor zahraničnej tlače

24.09.2003, 00:00
Autor:
HNHN
Mladá fronta Dnes
Nielen Česká republika a nielen väčšina kandidátov EÚ si práve teraz zametajú na rozpočtovom dvore. Hlavný rozdiel pri reformách je však v politickej rovine. Slovenská vládna koalícia voličov neprekvapuje, robí teraz iba to, čo pred voľbami hovorila, že robiť bude. Na Slovensku potrebu škrtov vo výdavkoch pred voľbami netajili. Slovenské reformy majú navyše ucelenú liberálnu koncepciu, štátny sektor sa zmenšuje a zjednodušuje pravidlá. Česká vláda sa síce usiluje o zníženie daní, ale štátny sektor a byrokracia sa jej pod rukami rozrastajú. Slovenská reforma je aj odvážnejšia. Razantnejší presun výberu daní do daní nepriamych spôsobí oveľa väčšie nárazové zdraženie, než o ktorom sa hovorí v Česku.
(Väčšina štátov sveta škrtá v rozpočtoch, Ján Macháček, 23. 9.)

APA
Pre slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu nastali ťažké časy. Koaliční partneri ho verejne kritizovali, že má sklony k autoritárskym metódam a rozhoduje bez nich. Ani médiá ho nešetria. Množia sa prirovnania Dzurindu ku kontroverznému expremiérovi Vladimírovi Mečiarovi. Svoje sklamanie vyjadrili aj umelci, ktorí žili v presvedčení, že Dzurinda vyhral voľby vďaka ich podpore. Dôvodom roztrpčenia je premiérova personálna politika. Komentátori a herci hovoria o arogancii moci a falošnom sebavedomí premiéra. Opatrnosť je však namieste. Postkomunistické spoločnosti v ostatnom desaťročí zistili, že voči lákadlu moci nie je nikto imúnny. Údajne autoritársky štýl Dzurindu je len odrazom straníckeho egoizmu jeho koaličných partnerov. Kto chce "iného" Dzurindu, musí chcieť aj "inú" Alianciu nového občana, "inú" Stranu maďarskej koalície, "iné" Kresťanskodemokratické hnutie. Ak teda niekto žiada "iného" Dzurindu, chce inú vládnucu koalíciu. Iná kombinácia vo vláde je však v nedohľadne. Dzurinda je ako politik zrkadlovým obrazom mocenských pomerov v koalícii. S takýmto obrazom môže byť každý nespokojný.
(Slovensko sníva o "inom" Dzurindovi, 23. 9.)
01 - Modified: 2002-11-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Blair varoval pred útokmi a panikou
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. júl 2022 12:59