StoryEditor

Z plánu zostal iba zvírený prach

30.06.2005, 00:00
Stále ten istý obraz, iba v novom ráme. Aj tak by sa dal označiť prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha. Celý bol o Iraku, no oficiálne ho označili ako "poznámky k vojne proti teroru". Bushova administratíva je na tom totiž s argumentmi pri obhajovaní irackej vojny čoraz horšie.

Stále ten istý obraz, iba v novom ráme. Aj tak by sa dal označiť prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha. Celý bol o Iraku, no oficiálne ho označili ako "poznámky k vojne proti teroru". Bushova administratíva je na tom totiž s argumentmi pri obhajovaní irackej vojny čoraz horšie. Najprv to boli zbrane hromadného ničenia, ktoré boli dôvodom zvrhnutia Saddáma Husajna. Tento argument sa dobre počúval ešte niekoľko mesiacov po páde režimu. Pokým nebolo jasné, že žiaden takýto arzenál Irak nevlastnil. No obraz je už dva roky ten istý: zlá stratégia vedúca k vypuknutiu násilností rovnajúcich sa občianskej vojne. Potom sa čoraz viac zdôrazňovala myšlienka šírenia demokracie a oslobodenia širšieho Blízkeho východu. Dnes Bushovi PR-manažéri prišli s myšlienkou, ktorá zatiaľ vždy zabrala: 11. september. Z Iraku urobil ústredné bojisko vojny proti teroru. Tragédiu spred štyroch rokov majú Američania ešte stále v čerstvej pamäti.
Boli to práve tieto udalosti v New Yorku a vo Washingtone, ktoré zadefinovali Bushovo prvé funkčné obdobie aj následnú volebnú kampaň. Niet sa čo čudovať, že ich prezident spomenul hneď niekoľkokrát. "Naši nepriatelia môžu uspieť iba vtedy, ak zabudneme na lekcie z 11. septembra," povedal Bush pred americkými vojakmi na základni Fort Bragg. Demokrati boli prví, ktorí referencie na americkú tragédiu odsúdili. "Spomínanie 11. septembra nie je receptom na pokrok v Iraku, iba to Američanom pripomína, že náš najväčší nepriateľ je stále na úteku," zneli slová predstaviteľov opozície.
Väčšina prezidentových argumentov bola nejasná, ak nie rovno pomýlená. Bush hovoril o boji proti teroristom, no prepojenia Saddáma s Al-Kajdou sa nepotvrdili. Práve naopak, nezávislá komisia vyšetrujúca 11. september ich vyvrátila. Irak sa stal bojiskom proti terorizmu až v chaose, ktorý nastal po intervencii. Podľa Busha je transformácia Iraku príkladom a inšpiráciou pre celý Blízky východ, no zmeny v Palestíne a v Libanone mali úplne iné dôvody. Jediným reálnym argumentom sú čiastkové úspechy v Iraku: slobodné voľby, demokratická vláda či príprava ústavy.
Prezident Bush ponúkol rovnako hmlistú stratégiu, ako to už bolo niekoľkokrát predtým. Urobil tak aj pred rokom v prejave na vojenskej akadémii. No vtedy aspoň navrhol nekonkrétny päťbodový plán. Tentoraz zostal iba zvírený iracký prach, stratil sa aj plán.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. august 2022 12:10