Reuters
StoryEditor

Veľkí hráči sa pomaly zbavujú akcií. Chcú predísť stratám v prípade obchodnej vojny USA s Čínou

30.03.2018, 00:00
Americké akcie zatvoria tento mesiac v strate cca 4 percentá, a to hlavne kvôli výpredaju technologických akcií.

Veľkí inštitucionálni investori začali znižovať expozíciu voči globálnym akciám na štvormesačné minimum a držba (konkrétne amerických) akcií dosiahla v týchto firmách na dvojročné minimá. Tento vývoj má na svedomí očakávaná obchodná vojna medzi USA a Čínou a tiež prudký výpredaj technologických firiem.

Agentúra Reuters robí pravidelný mesačný prieskum medzi wealth manažérmi v EÚ, USA a Británii. Ten sa konal v druhej polovici marca presne v čase, keď sa na trhu objavili obavy ohľadom obchodnej vojny medzi USA a Čínou po tom, ako Trump zaviedol clá na oceľ, hliník a iné importované produkty z Číny. Tieto kroky poslali akcie strmo nadol a globálny akciový index sa prepadol na šesťtýždňové minimá.

Prieskum Reuters odhalil, že manažéri fondov znížili alokáciu do globálnych akcií o 1 percento na 48 percent, čo je najmenej od novembra 2017. Na druhej strane navýšili alokáciu do dlhopisov o 2,3 percenta na 39,3 percent. V USA klesla alokácia aktív do akcií na 38 percent, čo predstavuje najnižšiu úroveň od apríla 2016.

Americké akcie zatvoria tento mesiac v strate cca 4 percentá, a to hlavne kvôli výpredaju technologických akcií. Za posledné dni zažili obrovské straty Facebook, Amazon, Nvidia, ale napríklad aj Tesla.

Wealth manažéri sa v prieskume takisto vyjadrovali k otázke amerického dolára. Až 62 percent si myslí, že pokiaľ by došlo k obchodnej vojne, americký dolár by oslabil. Zelená bankovka síce dokázala vymazať časť strát z tohto týždňa, no stále zostáva blízko päťtýždňových miním.

Výhľad pre americký dolár však komplikuje Fed, ktorý pokračuje vo zvyšovaní sadzieb. Tento rok sa očakávajú ešte dve zvyšovania, pričom v roku 2019 zatiaľ trhy očakávajú ďalšie tri. Fed však môže jastrabov prekvapiť a je dosť pravdepodobné, že tento rok pridá ešte jedno zvyšovanie. Rast krátkych výnosov tým pádom pokračuje a ak to pôjde týmto tempom ďalej, za niekoľko mesiacov sa môžu dostať krátkodobé sadzby dostať nad strednodobé aj dlhodobé. To z historického hľadiska vždy spôsobilo recesiu v USA a viedlo k poklesu na akciovom trhu.

Súčasná ekonomická expanzia je druhá najdlhšia v histórii, a preto je pravdepodobné, že sa pomaly blížime k jej koncu. Vyššie úrokové sadzby budú každopádne škrtiť rast, to znamená, že investovanie na akciovom trhu bude v najbližších týždňoch skôr opatrné.

Autor je hlavný analytik TopForex.

01 - Modified: 2022-12-08 08:27:08 - Feat.: - Title: Čína sprevádzkovala ďalšiu časť plynovodu Sila Sibíri. Plyn bude z Ruska prúdiť do Šanghaja či Pekingu 02 - Modified: 2022-12-07 20:25:01 - Feat.: - Title: Si Ťin-pching pricestoval do Saudskej Arábie, témou má byť energetika 03 - Modified: 2022-12-07 16:21:55 - Feat.: - Title: Ceny ropy mierne rastú, pomáha im nádej na rast čínskeho dopytu 04 - Modified: 2022-12-07 10:00:49 - Feat.: - Title: Čína vníma, ako svet reaguje na ruskú agresiu. Mohlo to ovplyvniť jej plány s Taiwanom, tvrdí Blinken 05 - Modified: 2022-12-07 09:06:22 - Feat.: - Title: EÚ postúpi WTO svoje dva spory s Čínou. Týkajú sa patentov a dovozu z Litvy
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. december 2022 02:52