StoryEditor

Streľba na komory

03.09.2003, 00:00

Zdalo by sa, že vláda má plné ruky práce so zavádzaním reforiem. Napriek tomu sa ukazuje, že má ešte rezervy. Bohužiaľ, využíva ich na riešenie otázok, ktoré pokojne môžu ešte počkať. Najnovším príkladom je uvažovaná redukcia počtu a obmedzovanie právomocí komôr.
V prvom rade si treba uvedomiť význam týchto inštitúcií. Vznikli ako pozostatok cechového zriadenia. Cech reguloval trh tým, že obmedzoval počet majstrov a tovarišov, zároveň však bol istou garanciou kvality poskytovaných služieb (predpokladalo sa, že ten, koho vedenie cechu uznalo za majstra, ním naozaj aj bol). Viaceré z týchto úloh komorám ostali -- na jednej strane poskytujú svojim členom služby v podobe informácií o možných partneroch, na druhej strane verejnosť by mala mať istotu, že člen komory je dôveryhodnou osobou alebo inštitúciou. Práve preto úspešne pôsobia aj v krajinách, kde sú podmienky podnikania oveľa liberálnejšie ako na Slovensku -- ako príklad možno uviesť USA. Tak akosi by to malo byť aj u nás: ak komora nebude slúžiť svojmu účelu, žiadny zákon zakotvujúci povinné členstvo jej nepomôže -- zmení sa na parazitnú organizáciu, ktorá bude vyvolávať posmech a škrípanie zubov pri platení členského. Naopak, výkonná komora bude vyhľadávaná aj bez povinného členstva, pretože to bude "visačkou kvality" podnikateľa -- a podľa toho ju budú musieť brať do úvahy aj partneri na štátnych postoch.
V tejto súvislosti je zaujímavý zoznam komôr určených na zrušenie. Je medzi nimi aj Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK). Už ostatná vláda Vladimíra Mečiara zrušila povinné členstvo v nej. Pretože však nepodnikla tento krok voči Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, dal sa tento krok chápať ako pokus o oslabenie pozície predsedu SOPK Petra Mihóka, známeho svojimi kritickými výhradami voči vtedajšej ekonomickej politike. Frontálny útok na komory môže vyznieť podobne. Rozdiel medzi šéfom neformálneho združenia a predsedom inštitúcie zriadenej zo zákona je totiž v tom, že toho druhého musia štátni predstavitelia brať vážne.

01 - Modified: 2009-11-28 15:29:40 - Feat.: 0 - Title: Gašparovič: Spojenie volieb je akceptovateľné
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
27. jún 2022 23:06