StoryEditor

Najvyšší čas dostať rozum

31.03.2004, 00:00

Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Ak majú rovnaký cieľ viacerí politici, máme istotu, že výsledkom bude "hlboké nedorozumenie". Všetci majú záujem na tom, aby voľby do Európskeho parlamentu nemohol nikto napadnúť či spochybniť. Aj preto sa v marci dostala do parlamentu novela ústavy, ktorá mala odstrániť nesúlad ústavy so zákonom o voľbách do EP. Prvý pokus neprešiel -- koalícia sa s opozíciou nevedeli dohodnúť, či je dobré v parlamente zriaďovať vyšetrovacie výbory.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa nevzdal a pripravil ďalšiu novelu ústavy a pre istotu aj novelu zákona o voľbách do EP. Aby to nebolo príliš jednoduché, premiér Mikuláš Dzurinda v piatok napálil politických partnerov tým, že naznačil ochotu vzdať sa práva veta v oblasti vnútra a spravodlivosti. Reakcia na seba nenechala dlho čakať. "Pán premiér nerešpektoval uznesenie národnej rady v otázke obsahu návrhu európskej ústavy a tak isto išiel aj proti uzneseniu vlády," vyhlásil predseda parlamentu Pavol Hrušovský. Naznačil, že sa treba vrátiť k otázke vzťahu parlamentu a vlády po vstupe do EÚ. Politické strany, samozrejme s výnimkou SDKÚ, potvrdili, že sú pripravené o návrhu rokovať a následne ho aj podporiť.
Teraz prichádza tradičný politický folklór. Hrušovský sa chce poistiť. Ak by sa nenašlo dosť vôle zaradiť jeho návrh do Lipšicovej novely, predloží novelu ústavy samostatne. Nič iné mu asi neostane. Ministerstvo spravodlivosti totiž nechce nič iné, len riešiť nevyhnutné otázky spojené s voľbami do europarlamentu.
Aby toho nebolo málo, politické strany sa nevedia dohodnúť na tom, čo a za akých podmienok podporiť. ĽS-HZDS sa Hrušovského návrh páči, nič však nemení na požiadavke týkajúcej sa vyšetrovacích výborov. Smer iniciatívu predsedu parlamentu podporuje. Ak sa však v novele budú meniť aj iné veci, ako len vzťah zákonodarného zboru a vlády, bude Smer trvať na vyšetrovacích výboroch. SDKÚ je proti záväznosti mandátu pre člena vlády, ktorý nás bude v niektorom z orgánov EÚ zastupovať. Kým bol tento návrh súčasťou širšej novely ústavy, poslanci SDKÚ sa prekonali a hlasovali "za". Ako by hlasovali v prípade, že by mali pred sebou len malú novelu ústavy, je otázne.
O návrhu, ktorý v marci poslanci odmietli, môžu rokovať najskôr o šesť mesiacov. Voľby do EP sú už v júni. Najvyšší čas dostať rozum a dohodnúť sa.

17. máj 2022 19:55