StoryEditor

Komu zosobniť 90 miliónov eur

01.12.2009, 23:00

Očakávané sa stalo skutkom a prinajmenej o 90 miliónov eur boli občania Slovenska obtiahnutí nekompetentným konaním niektorých predstaviteľov vlády. Konateľka firmy Interblue Group Jana Lütken odpovedala denníku HN, že firma IG nedoplatí Slovenskej republike 15 miliónov eur, na ktoré by sme mali nárok, keby sme financie z predaja emisií využili v súlade so Zelenou investičnou schémou (GIS). A keďže zmluva medzi SR a IG bola tak vypracovaná, že IG môže peniaze aj nedoplatiť, firma urobila to, čo jej takto skoncipovaná zmluva umožnila. Napokon, nejde len o text zmluvy. Na takéto konanie mala firma právo, lebo podľa všetkých dostupných informácií si slovenská strana nesplnila povinnosti, aké jej v súvislosti s tzv. zelenými projektmi zmluva určovala (napokon, len pred niekoľkými dňami priznal minister Medveď, že SR nemala schválený rámcový návrh zelenej investičnej schémy a ministerstvo tak urobilo až 20. novembra). Pritom podľa zmluvy "do 60 dní od prevodu jednotiek malo ministerstvo vypracovať a predložiť na podpis návrh dodatku, v ktorom bude detailne špecifikovať projektové kategórie GIS projektov".

Na rovinu povedané, predstavitelia IG robia len to, čo im umožnila zmluva, o ktorej po takmer roku už aj predstavitelia ministerstva životného prostredia vyhlásili, že "z hľadiska rozsahu vzájomných práv a povinností zmluvných strán je zmluva nevyvážená a je jednostranne výhodná v prospech strany kupujúceho" (citát z Medveďovej Správy o realizovaných a plánovaných predajoch emisií, spôsobe výberu kupca a procese uzatvárania zmluvy, predloženej do NR SR).

Dnes teda ministerstvo a predseda vlády iba žnú to, čo pred rokom zasiali a ešte pred niekoľkými mesiacmi tvrdošijne obhajovali. Ficov oblúk od 25. apríla ("Žiadna iná krajina neurobila takýto predaj a nezískala zdroje.") po 7. novembra ("Žiadna tona emisií už nepôjde spoločnosti Interblue Group.") usvedčuje premiéra prinajmenej z nekompetentnosti - ak nie z niečoho horšieho, o čom jestvujú iba pochybnosti. Pretože - podľa môjho osobného úsudku - hoci sa nedá dokázať, že predseda vlády a doterajší ministri životného prostredia nominovaní SNS konali v záujme zisku súkromnej firmy na úkor slovenských občanov, keby to chceli dosiahnuť, nekonali by inak. A len ťažko sa dá ubrániť podozreniu, že keby vyšlo najavo, kto skutočne stojí za firmou Interblue Group, mnohé nepochopiteľné a pre slovenských občanov nevýhodné kroky predstaviteľov MŽP, dlhodobo obhajované premiérom Ficom, by ukázali svoju vnútornú logiku. Napokon, včerajší rázny zákrok premiéra Fica proti vedeniu Slovenského pozemkového fondu ukazuje, že ak má voľné ruky, vie konať aj pozoruhodným spôsobom.

Róbert Kotian

01 - Modified: 2002-11-10 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Keď firmy menia farbu
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
13. august 2022 21:44