StoryEditor

Vyhrali sme. Ale všetci?

29.11.2009, 23:00

Vyhrali sme, povedal Mikuláš Dzurinda a tváril sa pritom vážne. V podstate opozičné strany vo všetkých krajoch prehrali, povedal Boris Zala a zdalo sa, že tomu verí. Frešo vyhral nielen nad Bajanom, ale aj nad Ficom, povedal Ivan Mikloš a nenaznačil, že žartuje. Smer-SD tieto voľby suverénne vyhrala, vyhlásil Robert Fico a vyzeral, akoby mu niektoré informácie nechýbali.

To boli interpretácie faktov. Čo hovoria fakty? Prvé kolo volieb ignorovali tri štvrtiny voličov, druhé koly štyri pätiny. Jedného župana má SDKÚ, jedného si delia slovenské strany, troch má Smer fakticky sám a troch si delí Smer s HZDS. Vo dvoch župách má väčšinu opozícia, v jednej slovenské strany, v jednej je to fifty-fifty a štyri ovláda koalícia. "Nepochybne Smer vuckárske voľby vyhral," priznal už spomínaný Mikloš a toto je jeden z mála hodnotiacich úsudkov, ktorý sedí aj fakticky.

Čo však signalizujú trendy, ktorými sa utešoval predseda SDKÚ zoči-voči výsledku 1: Belica : 6? 1. Rozdiel medzi koalíciou a opozíciou nie je taký priepastný, ako medzi Smerom a ostatnými stranami. 2. Pomerný systém v parlamentných voľbách rozdelí hlasy spravodlivejšie a rovnovážnejšie. 3. HZDS kandidujúce samo je úplne iný kaliber ako v závese Smeru. 4. SNS nebude taká na odpis ako v týchto voľbách, kde doplatila na škandálne spravovanie rezortov. Ak budú Slotovi poslanci chýbať Ficovi na vládnutie, emisie a nástenky budú zabudnuté. 5. Päť a pol percenta hlasov v župných voľbách neznamená nič, v parlamentných posúva "sulíkovcov/bugárovcov/mečiarovcov" medzi veľkých chlapcov na Hradný kopec. 6. Po štyri percentá pre SMK a Most-Híd nie je osem percent pre maďarskú menšinu, ale nula. 7. Prehra 1 : 7 odsúva kľúčovú zmenu v SDKÚ až na porážku po parlamentných voľbách, lebo Frešov úspech dal Dzurindovi umelé dýchanie. Ale ak mal toto na mysli Dzurinda, keď hovoril o svojom posilnení pred parlamentnými voľbami, je mimo. Práve Frešov úspech signalizuje, že "starého psa novým kúskom nenaučíš". 8. Pravica má najvyšší čas na personálne zmeny - lebo tie uskutočnené dva mesiace pred voľbami nemusia stačiť.

A poznámka úplne mimo týchto župných volieb - vyhrať voľby s dlhodobo najnedôveryhodnejším politikom je za hranicami možností aj takého straníckeho mága, akým je Mikuláš Dzurinda.

A ešte jedna globálna - svet má šťastie, že je nás len päť a pol milióna, inak by sa tou diagnózou musel vážne zaoberať.

Róbert Kotian

01 - Modified: 2002-11-10 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Najväčšie hrozby pre ľudí a zvyšky divočiny 02 - Modified: 2002-11-10 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ľudstvo sa "rozťahuje" na viac než troch štvrtinách pevniny 03 - Modified: 2002-11-10 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Stavbu mosta Košická má Doprastav na dosah
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. august 2022 02:57