StoryEditor

Monitor zahraničnej tlače

28.06.2002, 00:00

Guardian
Mali by ste nejakú radosť zo svadby, ktorá sa oneskorila o 15 rokov kvôli výhovorkám nepríjemného snúbenca? Presne tak to totiž teraz vyzerá so zjednocovaním Európy, ktorú desaťročia rozdeľovali múry a ostnatý drôt. Účastníci summitu Európskej únie v Seville potvrdili, že ich cieľom je prijať nových členov v roku 2004 -- 15 rokov po páde komunizmu, ale kľúčové finančné rokovania odložili až na obdobie po nemeckých voľbách. Zdá sa, že európski lídri sa skôr snažia udržať Východoeurópanov vonku ako ich pozvať dnu. Na Západe totiž teraz najviac letí antiimigračný populizmus. Pred 13 rokmi bol najpopulárnejším stredoeurópskym sloganom: Návrat do Európy. Čo sa teda zmenilo? My, Západoeurópania. Väčšina z nás aj tak nikdy tie vzdialené neznáme krajinky nepovažovala za súčasť Európy. Európski lídri sa síce zhodli na tom, že únia sa musí rozšíriť, ale nikto za to nechce platiť. (Neveselá svadba EÚ s kandidátmi z Východu, editorial, 27. 6.)

Mladá fronta Dnes
Česká súkromná televízia Nova prišla o väčšinu svojich príjmov za predaj reklamy a je vo veľmi vážnej finančnej kríze. Banka ABN Amro, ktorá Nove požičala takmer pol miliardy korún, totiž prestala svojmu dlžníkovi dôverovať a rozhodla sa urýchlene získať svoje peniaze naspäť. Zadávatelia reklamy z radov veľkých mediálnych agentúr tak už neposielajú peniaze na účty firiem okolo Novy, ale priamo banke.
Vzniká vám povinnosť plniť všetky záväzky banke, napísala banka v uplynulých dňoch jednej z veľkých mediálnych agentúr. List dostali aj ďalšie agentúry. Podľa hovorcu Novy Martina Chalupského však na podobné kroky nie je dôvod a spolumajitelia Novy rokujú o tom, aby banky nemali na podobné kroky dôvod. Nova podľa reklamných odborníkov ročne inkasuje za reklamy asi 4 -- 5 miliárd korún. Banka tak prišla o jediný zdroj príjmov a ak urýchlene nezoženie ďalší úver, hrozí jej podľa denníka finančný kolaps. Banka sa k tvrdému postupu voči dlžníkovi rozhodla po tom, čo vo firmách okolo Novy urobila previerku hospodárenia. (Nova je bez peňazí, hrozí jej kolaps, Marek Pražák, Jindřich Šídlo, 27. 6.)

19. máj 2022 00:30