StoryEditor

Namiesto Slotu so Sulíkom?

07.12.2009, 23:00

Ak na oslavnom sneme Smeru-SD jeho predseda Robert Fico niečím skutočne prekvapil, tak tým, že nebol schopný/ochotný aspoň v minimálnej miere identifikovať, kto je pre neho prijateľný povolebný partner a kto už nie. Sčasti to pripomína päť alternatív usporiadania česko-slovenských vzťahov, ktoré ponúkol Vladimír Mečiar svojim voličom pred voľbami 1992, po ktorých bol prinútený pochodovať k samostatnosti pod Klausovou taktovkou - Mečiar si jednoducho uvoľnil ruky, piatimi variantmi oslovil všetkých od federalistov po separatistov, a potom pod tlakom prijal Klausovu hru (Samostatnosť nechceme, tlačia nás do nej, povedal pre francúzsky Le Monde). Jeho žiak, ktorý už dávno prevýšil svojho učiteľa, postupuje podobne - Prečo by sme mali my teraz prísť s nejakými vyjadreniami typu: že s týmto áno a s týmto nie. Povedzte mi, aký je rozdiel medzi SNS a SDKÚ? Ja nevidím absolútne žiadny rozdiel. Aký je rozdiel medzi HZDS a SDKÚ. Nevidím žiadny rozdiel - povedal premiér a tváril sa presvedčivo. Nemohol to však myslieť vážne, ani tohto premiéra nemožno podceňovať až z takého zjednodušeného videnia sveta. Rovnako by však nemusel podceňovať ani on svojich poslucháčov či pozorovateľov, lebo toto mu nemožno zožrať aj s navijakom (napríklad postoj k NATO, právo na zisk zdravotných poisťovní, Zákonník práce, druhý pilier, jazykový zákon, tlačový zákon, rovná daň, Špeciálny súd, zákon o pôvode majetku, zákon o konflikte záujmov, ... atďatďatď., sú ringom, kde sa SNS a HZDS postavia do úplne iného kúta ako SDKÚ - čo premiér vie, len zavádza brutálnym spôsobom). Robert Fico si jednoducho vytvára priestor na AKÉKOĽVEK povolebné usporiadanie a tým, že dáva SNS a HZDS a SDKÚ na jednu rovinu, snaží sa, aby si túto zjednodušujúcu schému osvojili aj jeho voliči:
U vlastných voličov mu to možno prejde, veď zhltli aj väčšie návnady, ako je toto zglajchšaltovanie politickej scény, ale podľa všetkého narazil u svojich, súdruhov spoza hraníc v Strane európskych socialistov. Predstavitelia socialistických strán totiž už v roku 2006 ostro odmietali vstup Slovenskej národnej strany do Ficovej vlády a na tomto odmietavom postoji sa odvtedy nič nezmenilo. Ich súčasné vyjadrenia na adresu politikov SNS a potenciálnej budúcej koalície Smeru s národniarmi sú potvrdením úzusu, že člen socialistického klubu by mal jeho pravidlá a hodnoty aj dodržiavať. A koalícia s nacionalistickými stranami sa v tomto klube nenosí (čo môže odôvodňovať aj izoláciu SNS v župných voľbách). Zdá sa, že práve tieto odkazy z horných poschodí strany PES sú ďalším dôvodom citovaných vyjadrení. Pretože ak Robert Fico dá do jedného vreca SNS a HZDS so súčasnými opozičnými stranami, potom úplne legitímne môže zostavovať vládu s nimi v roku 2010, tak ako ju zostavoval v roku 2006 so SNS a HZDS. A veta, že "zadefinovali sme si dve podmienky: chceme, aby základom nového vládneho programu bola ochrana národnoštátnych záujmov a silného sociálneho Slovenska", je taká všeobsiahla, že by sa do nej zmestili aj Sulík s Kotlebom.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
18. august 2022 06:14