StoryEditor

Príbeh o reťazcoch sa nekončí

07.10.2003, 00:00
Novelizovať zákon o obchodných reťazcoch, alebo ho zrušiť? Odpoveď na túto otázku sa budú pravdepodobne v najbližších dňoch usilovať nájsť ministerskí úradníci a neskôr aj zákonodarný zbor.

Novelizovať zákon o obchodných reťazcoch, alebo ho zrušiť? Odpoveď na túto otázku sa budú pravdepodobne v najbližších dňoch usilovať nájsť ministerskí úradníci a neskôr aj zákonodarný zbor.
Časť slovenských výrobcov podporovaná stranou Smer a niektorými poslancami koalície, sa prikláňa k názoru, že právna norma upravujúca zmluvné vzťahy medzi dodávateľmi a obchodníkmi je v slovenskom biznise potrebná. Snahy o zrušenie zákona označuje za bezohľadný tlak nadnárodných reťazcov pôsobiacich na slovenskom trhu. Zrušenie zákona táto skupina kategoricky odmieta. Ochotná je diskutovať len o prípadnej novelizácii ustanovení, ktoré kritizuje Európska komisia.
Jednoznačne za zrušenie zákona sa postavili obchodníci. Novelizácia zákona vedúca k odstráneniu ustanovení, ktoré sa stali tŕňom v oku predstaviteľov Európskej komisie a ktoré sú v mnohých prípadoch aj v rozpore aj s inými právnymi normami v slovenskej či európskej legislatíve, by podľa nich stála príliš veľa úsilia a času. Poznajúc legislatívny proces a skutočnosť, že sa výsledná podoba zákona dosť často odlišuje od predloženého návrhu, sa zástupcovia obchodných reťazcov obávajú, čo by z novely po hlasovaní v parlamente vôbec ostalo.
Výrobcovia a obchodníci, odkázaní na vzájomnú spoluprácu, sa dostali do patovej situácie. Hoci sa stále diskutuje o budúcnosti sporného zákona, počas nasledujúcich mesiacov im neostáva nič iné, iba pripravovať zmluvy tak, aby boli začiatkom decembra v duchu právnej normy. Tá sa v uplynulých mesiacoch nevyhla kritike hlavne preto, že jej ustanovenia zvýhodňujú jednu skupinu podnikateľov pred druhou. Už teraz je zrejmé, že akokoľvek parlament v najbližších mesiacoch o zákone rozhodne, sotva nájde riešenie výhodné pre obe strany.

01 - Modified: 2002-11-13 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Predvstupová analýza
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. august 2022 15:04