StoryEditor

Aké je krytie hypotekárnych úverov

12.03.2003, 23:00

Hypotekárne úvery zaznamenali v minulom roku boom. Po znížení štátneho príspevku od začiatku tohto roka viacero záujemcov o získanie hypotéky sa ju snažilo získať ešte do konca minulého. Začiatkom tohto roku teda záujem o úvery nedosahoval hodnoty porovnateľné s vlaňajším, avšak vďaka postupnému znižovaniu úrokov počet záujemcov opäť rastie.
Pre komerčné banky, ktoré získali licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov, vyplýva zo zákona určitá povinnosť. Hypotekárne úvery majú byť podľa zákona o bankách kryté prevažne hypotekárnymi záložnými listami. Pojem prevažne znamená, že v nadpolovičnej väčšine by mali byť hypoúvery v každej banke financované prostredníctvom emisií hypotekárnych záložných listov. Do budúcnosti sa nedá vylúčiť, že sa hranica nezvýši. Prečo je vlastne takéto ustanovenie v zákone? Keďže hypotéky sú úvery s lehotou splatnosti do 30 rokov, tak cieľom daného ustanovenia je zabezpečiť, aby dlhodobé úvery neboli kryté krátkodobými kapitálovými zdrojmi. Tie aj keď v súčasnosti sú v prebytku, v budúcnosti byť nemusia. Banky na Slovensku majú enormný nadbytok peňazí, ktoré sú sterilizované v centrálnej banke na dvojtýždňovej báze. Spolu s pokladničnými poukážkami je uložených v centrálnej banke viac ako 160 miliárd korún. Tieto prostriedky by mohli byť využité viac v prospech rozvoja slovenskej ekonomiky prostredníctvom výraznejšieho poskytovania úverov podnikateľom.
Ale vráťme sa k hypotékam. Z deviatich bánk, ktoré majú v súčasnosti povolenie od Národnej banky Slovenska na poskytovanie hypoúverov, vydali záložné listy len štyri. Jediná Tatra banka dosiaľ spĺňa toto ustanovenie a aj v tomto roku už vydala hypotekárne záložné listy. Je potrebné taktiež pripomenúť, že centrálna banka udelila bankám výnimku, do akého času musia splniť literu zákona. Tie banky, ktoré už mali licenciu do účinnosti zákona o bankách, musia toto ustanovenie splniť do konca roka. Banky, ktoré získali hypotekárnu licenciu po dátume vstupu zákona do účinnosti, majú na to dva roky od dátumu získania licencie. Takže aj napriek tomu, že ostatné banky zákon nedodržiavajú, ani ho neporušujú.
Ak je v zákone uvedené, že hypoúvery majú byť prevažne kryté hypotekárnymi záložnými listami, prečo banky dostali od centrálnej banky výnimku? NBS odôvodňuje poskytnutie výnimky nadštandardným, respektíve enormným rastom hypoúverov a neschopnosťou trhu absorbovať taký objem záložných listov. O tieto cenné papiere je však záujem a v minulom roku bol práve nákup hypotekárnych záložných listov jednou z investícií s najlepším zhodnotením. Centrálna banka predpokladá, že dvojročná lehota je dostatočná na to, aby sa situácia stabilizovala a aby banky boli schopné dosiahnuť nadpolovičnú hranicu. Komerčným bankám status quo vyhovuje, keďže argumentujú efektivitou vydávania cenných papierov -- hypotekárne záložné listy by mali byť likvidné a obchodovateľné na sekundárnom trhu. Ako optimálny objem sa považuje 500 miliónov korún, no viaceré banky takúto hodnotu poskytnutých hypotekárnych úverov ešte nedosiahli.

01 - Modified: 2006-06-20 12:12:55 - Feat.: 0 - Title: EÚ chce pritlačiť na Busha v otázke rušenia víz
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
29. jún 2022 13:17