StoryEditor

Tabakové koncerny sa neobávajú odlevu fajčiarov

09.02.2006, 23:00

Zákaz fajčenia vo verejných priestoroch, ktorý prijali už viaceré európske krajiny, ešte v minulom roku výraznejšie neovplyvnil tržby tabakových koncernov, avšak tvrdý zákrok proti fajčiarom sa už pravdepodobne v tomto roku prejaví na výsledkoch najväčších tabakových koncernov, uvádzajú analytici. Spoločnosti, ktorých ročný obrat sa pohybuje v miliardách libier a ich zisky dosahujú stovky miliónov libier, sa týchto prognóz zatiaľ neobávajú, keďže vlády v západnej Európe začali boj proti fajčeniu nielen zavádzaním zákazov, ale aj výrazným zvyšovaním daní na tabakové výrobky, takže ich producenti pokles predaja na svojich výsledkoch ešte výraznejšie nepocítili, informovala britská mediálna spoločnosť BBC.
Michael Smith, analytik zo spoločnosti J.P. Morgan, predpovedá, že najväčší hráči v tabakovom priemysle vstupujú do jedného z najťažších rokov po štyroch rokoch mimoriadnych ziskov. Hoci naďalej existuje riziko, že spoločnosti budú čeliť ďalším súdnym procesom, "nové nariadenia budú zohrávať hlavnú rolu v príleve ich peňazí", uviedol Smith.
Najväčší producenti tabakových výrobkov sú presvedčení, že zákazy budú mať na ich tržby len jednorazový negatívny efekt, ktorý prinesie pokles predaja pravdepodobne v tomto roku v rozmedzí troch až piatich percent.


Tabakové firmy smerujú na východ

Viaceré tabakové spoločnosti sa s cieľom rastu začínajú čoraz viac orientovať na nové trhy, kde zákaz fajčenia zatiaľ nenabral také rozmery ako v Európe. Koncerny sa usilujú prenikať najmä na trhy v Afrike a na Blízkom východe.
Spoločnosť Gallaher Tobacco, líder na trhu s tabakovými výrobkami v Írsku a piaty najväčší hráč na svetovom trhu, informoval, že ich predaj v krajine klesol, avšak ešte pred tým, ako vstúpil zákaz do platnosti. Spoločnosť preto zvýšila ceny a tržby sa jej tak podarilo zvýšiť o päť percent, uviedol zástupca spoločnosti Claire Jenkins. Navyše, predaj Gallaher Tobacco podporil silný rast na trhoch vo východnej Európe a v bývalom Sovietskom zväze.
"Tabakové spoločnosti dnes agresívne prenikajú najmä na východné trhy. Obrovský dopyt je stále príznačný pre africké štáty, krajiny juhovýchodnej Ázie a východnej Európy. Práve sem prichádzajú svetové značky, ktoré z trhu vytláčajú slabšiu konkurenciu. Navyše, práve v týchto oblastiach sa očakáva prudký nárast novej populácie fajčiarov," uviedol Dan Ahrens, prezident fondu Mutuals.com´s Vice Fund, ktorý investuje napríklad do akcií producentov tabaku, alkoholu, vojenskej techniky a zbraní.


Čína odštartovala protifajčiarsku kampaň

Ako jeden z najperspektívnejších trhov sa až doteraz ukazovala Čína. Ani tu však nie je situácia ružová. Čínska vláda sa usiluje udržať štátny monopol na výrobu cigariet a ostatných tabakových výrobkov, tabakové spoločnosti sa však spoliehajú na to, že krajina bude nútená svoj trh sprístupniť, pretože musí napĺňať podmienky svojho členstva vo Svetovej obchodnej organizácie. Čínska vláda sa súčasne usiluje obmedziť spotrebu cigariet daňami, reorganizáciou štátnych podnikov a zákazom reklamy, informoval Associated Press. Aj preto Peking oznámil, že nepovolí ďalšie spoločné podniky so zahraničnými firmami, čo nie je práve dobrá správa pre svetové koncerny, ktoré dúfali, že preniknú na trh v Číne. Čína sa usiluje obmedziť v krajine fajčenie, ktorému doteraz podľahlo asi 350 miliónov ľudí.


Koncerny sa odlevu fajčiarov neobávajú

Analytici sa zhodujú v jednom -- tabakový priemysel sa ešte stále rýchlo prispôsobuje zmenám, jeho výsledky by tak mohol ovplyvniť najmä príchod novej generácie mladých, ktorých všetky zákazy už od začiatku odradia od fajčenia. Odhady hovoria, že v súčasnosti na svete fajčí asi jedna miliarda dospelých ľudí.
"Naším cieľom nie je propagovať fajčenie, v našej stratégii sa zameriavame najmä na už existujúcich dospelých fajčiarov," uvádzajú koncerny. Napriek tomu sú pod ostrou paľbou kritiky zo strany odporcov fajčenia, ktorí ich obviňujú, že sa schválne zameriavajú na chudobnejšie krajiny, kde obyvatelia nemajú dostatok znalostí o škodlivosti tabakových výrobkov. Koncerny sa však bránia. "Varovanie o škodlivosti fajčenia máme na každom výrobku, a to aj v tých krajinách, kde to zákon zatiaľ nevyžaduje," upozornil Claire Jenkins zo spoločnosti Gallaher.
"Môže iniciatíva vlád znížiť počet fajčiarov? Áno. Ovplyvní aj zisk koncernov? Nie. Tabakový priemysel bude stále prosperovať, a to aj napriek tomu, že bude mať vždy viac nepriateľov než prívržencov," dodal Jenkins.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
15. august 2022 08:36