StoryEditor

Klimatické zmeny stoja čoraz viac

07.01.2008, 23:00

Prírodné katastrofy spôsobené zmenami zemskej klímy majú čoraz väčší finančný dosah. A tento trend sa v budúcich rokoch k lepšiemu určite nezmení, informoval na svojej stránke Forbes s odvolaním sa na najnovšiu správu druhej najväčšej zaisťovne na svete Munich Re. Do škôd pritom zaisťovňa zahrnula aj tie, ktoré sa do poistenia nezahŕňajú, ako napríklad prerušenie dodávok elektriny či dopravy.
Rekordný počet katastrof
Za rok 2007 spôsobili prírodné katastrofy škody za 75 miliárd dolárov (1,7 bilióna Sk), zatiaľ čo rok predtým to bolo približne za 50 miliárd dolárov, pričom poisťovne museli vyplatiť takmer 30 miliárd dolárov (681,5 miliardy Sk). To bol dvojnásobok oproti roku 2006, ktorý bol celkovo "dosť pokojný".
Aj keď minulý rok nezaznamenal žiadnu tzv. megakatastrofu, akú zažila juhovýchodná Ázia koncom roka 2004 po údere vĺn cunami, rok 2007 poznačilo viacero menších prírodných katastrof. Ich počet vzrástol v minulom roku na 950, čo je najvyšší počet od roku 1974, keď zaisťovňa začala túto oblasť sledovať.
Ako však tvrdí denník Miami Herald, napriek vyšším škodám sú aj tie za rok 2007 drobnosťou v porovnaní s rokom 2005. Ten v dôsledku hurikánu Katrina znamenal škody za 220 miliárd dolárov (takmer 5 biliónov Sk) a straty poisťovní na úrovni 99 miliárd dolárov (2,2 bilióna Sk). Napriek tomu, že minuloročné prírodné nešťastia nedosiahli takéto parametre, rozsah škôd sa bude v nasledujúcich rokoch zvyšovať, povedal člen správnej rady zaisťovne Torsten Jeworrek. "Trend, akým sa počasie v ostatných rokoch uberá, poukazuje na to, že na Zemi už došlo k zmene podnebia. V budúcnosti preto môžeme očakávať ešte viac takýchto extrémov," dodal Jeworrek.
Poisťovne stál najviac Kyrill
Najvyššie škody (12,5 miliardy dolárov) v minulom roku spôsobilo júlové zemetrasenie v Japonsku. Pre poisťovne však boli najhoršie prírodné katastrofy v Európe, ktorým vládli orkán Kyrill a záplavy. Orkán, ktorý sa v januári minulého roka prehnal západnou a časťou strednej Európy, stál poisťovne okolo 5,8 miliardy dolárov, pričom spôsobil celkové škody približne za 10 miliárd dolárov. V júni a júli nasledovali záplavy v Británii a po každých vyplatili poisťovne tri miliardy dolárov.
Slovensko je na tom stále dobre
V porovnaní so západnými krajinami sa Slovensku väčšie škody stále vyhýbajú. Zasiahol nás síce čiastočne aj orkán Kyrill, škody však boli na rozdiel od západu mizivé. Aj preto slovenské poisťovne nie sú také zaťažené. Podľa hovorkyne Allianz-Slovenskej poisťovne Lucie Muthovej v posledných rokoch spoločnosť zaznamenala napríklad mierny pokles poistných udalostí v dôsledku extrémnych prírodných živlov.
Aj keď sa nedá odhadnúť, do akej výšky pôjdu škody vo svete v budúcnosti, podľa Munich Re je isté, že budú rásť. Spoločnosť nevylučuje dosah aj na obyvateľov, keďže v mnohých častiach sveta budú poisťovne nútené zvýšiť poistné. Na Slovensku by však výraznejšie zvyšovanie hroziť nemalo. Ako pre HN povedal analytik Tatra banky Juraj Valachy, nejaké vysoké poplatky neočakáva, keďže Slovensko nie je také exponované, čo sa týka prírodných katastrof, ako napríklad prímorské krajiny. Predpokladá skôr, že poisťovne budú viac rozlišovať podľa konkrétneho miesta bydliska, či je nehnuteľnosť v rizikovejšej oblasti alebo nie. Ak aj v súčasnosti vyplatia poisťovne vyššiu sumu ako v minulosti, je to najmä preto, že sa dnes stavajú drahšie nehnuteľnosti. To čiastočne potvrdila Lucia Muthová. Ako informovala, aj keď počet poistných udalostí klesá, priemerné plnenie vyplatené z jednej poistnej udalosti rastie. Za ostatné dva až tri roky sa tak objem vyplateného plnenia drží stále na približne rovnakej úrovni.

Katastrofy sú na vzostupe
-- oproti roku 2006 vzrástli o 50 percent na 75 miliárd dolárov
-- najväčšou katastrofou bolo zemetrasenie v Japonsku za 12,5 miliardy dolárov
-- poisťovne najviac zaťažil hurikán Kyrill v Európe (5,8 miliardy dolárov)

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. december 2022 10:52