StoryEditor

Murdoch Yahoo! nekúpi

05.02.2008, 23:00

Spoločnosť News Corporation Ruperta Murdocha nemá záujem o kúpu internetovej spoločnosti Yahoo!. Po nevyžiadanej ponuke softvérovej spoločnosti Microsoft na Yahoo! vo štvrtok minulý týždeň za 44,6 miliardy dolárov (vyše bilióna korún) sa začali objavovať špekulácie, že prípadným ďalším záujemcom by mohla byť aj News Corporation. Ako informovala americká CNN, mediálny magnát však pri včerajšom rozhovore s analytikmi a novinármi oznámil, že jeho firma nezvažuje najbližšie žiadne akvizície, a teda ani Yahoo!.
Murdoch akvizície nechystá
Tým zároveň odpovedal aj na dohady, či namiesto Yahoo! to nebude AOL patriaca spoločnosti Time Warner. Aj americké vydavateľstvo má záujem o predaj svojej stratovej dcéry. Firmu kúpilo v roku 2000 a nakoniec sa ukázalo, že toto spojenie nebolo najšťastnejšie. Prípadné prevzatie Yahoo! spoločnosťou Microsoft teraz podľa Bloombergu robí firme Time Warner problémy, pretože okruh možných kupcov sa potom zúži.
Firme News Corporation, ktorá minulý rok prevzala vydavateľskú a spravodajskú skupinu Dow Jones & Co, sa momentálne darí najmä vďaka rastu príjmov z reklamy v televíznej sieti Fox. Štvrťročný zisk zvýšila medziročne z 822 na 832 miliónov dolárov (okolo 19 miliárd korún) a tržby vzrástli o desať percent na 8,59 miliardy dolárov. Firma navyše zlepšila odhad celoročného zisku a informovala, že nezaregistrovala žiadne známky útlmu na trhu s televíznou reklamou, ktorý v poslednom období má problémy najmä s úspešnejšou reklamou na internete.
Google musí postupovať opatrne
Jediným evidentne nespokojným po predložení ponuky zo strany Microsoftu je zatiaľ internetová svetová jednotka, americký Google. Ten aj regulačné orgány vyzval, aby softvérovému gigantu neumožnili spojenie so svetovou internetovou dvojkou, pretože by to ohrozilo súčasnú otvorenú konkurenciu na trhu s internetom.
Podľa analytikov však spoločnosť čaká veľmi namáhavá práca, ak sa bude snažiť prekaziť Microsoftu jeho plán. Regulátori totiž podľa nich venujú viac pozornosti dosahu fúzie či akvizície na odberateľov a spotrebiteľov a až potom ich zaujímajú rivali.
"Ak sa sťažuje konkurent, regulátori predpokladajú, že transakcia bude pre hospodársku súťaž dobrá," tvrdí napríklad Stephen Houck, ktorý pracoval v oblasti ochrany hospodárskej súťaže štátu New York. Ako dodal, Google musí postupovať veľmi opatrne, aby nakoniec nemal negatívny vplyv," dodal Houck.
Zo strany Microsoftu je to zatiaľ najodvážnejší pokus o akvizíciu, na ktorú je pripravený si prvýkrát v histórii aj požičať. Sama firma Yahoo! podľa informovaných zdrojov však údajne zvažuje ako jednu z možností aj svoje prevzatie najväčším konkurentom Google. Údajne ešte v piatok generálny riaditeľ Googlu Eric Schmidt telefonoval šéfovi Yahoo! Jerrymu Yangovi a ponúkol mu pomocnú ruku v snahe Microsoft odohnať.
Schmidt podporí ďalších záujemcov
To však prakticky podľa všetkých analytikov nemôže prejsť, pretože regulačné orgány na takéto spojenie nedajú súhlas. Google ovláda 77 percent trhu v oblasti online vyhľadávania a Yahoo! je na tomto poli dvojka, keď kontroluje 16 percent. V internetovom vyhľadávaní, ale aj v oblasti online reklamy by tak vznikol prakticky monopol.
Údajne ešte v piatok generálny riaditeľ Googlu Eric Schmidt telefonoval šéfovi Yahoo! Jerrymu Yangovi a ponúkol mu pomocnú ruku v snahe Microsoft odohnať. Nemenovaný informovaný zdroj však denníku Wall Street povedal, že táto iniciatíva neznamená protiponuku Googlu. Išlo by však napríklad o podporu iných potenciálnych záujemcov výmenou za partnerstvo v reklame.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. december 2022 16:55