StoryEditor

Problém bánk Tokio nerieši

24.10.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Zverejnenie plánu, ako bude Japonsko riešiť problém kvalifikovaných úverov domácich bánk, sa znovu odložilo. V utorok mala japonská vláda oznámiť, ako sa zlikviduje 52 biliónov jenov nedobytných bankových úverov. Riešenie bolo niekoľko dní pred rokovaním hlučne ohlasované, k ničomu však nakoniec nedošlo. Príčinu ďalšieho odsunu riešenia jedného z hlavných problémov druhej najsilnejšej ekonomiky sveta verejnosti nikto neoznámil. Vládnuca Liberálnodemokratická strana odmietla podporiť návrh riešenia problému, ktorý predložil jej člen, minister pre finančný dohľad Heizo Takenaka. Túto informáciu až neskôr tlmočil šéf frakcie strany v parlamente Mikio Aoki. Bankoví analytici sa rovnako domnievali, že k zdržaniu prerokovania opatrení viedli rozpory vo vládnej strane.
Zdržanie možno vysvetliť viacerými príčinami, buď bol obsah správy jednoduchší alebo zložitejší pre banky, než sa doteraz myslelo. Pravdepodobnejšia je druhá možnosť. Na trhu sa začali objavovať obavy, že vláda pri riešení problému nebude dosť priebojná. Preto akcie bánk v utorok klesli o vyše 5 %. Podľa rakúskeho denníka Die Presse je otázne, či je Japonsko ešte vôbec schopné zvládnuť problém svojich bánk.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. jún 2022 08:14