StoryEditor

Francúzi zmrazili ruským úradom účty

15.01.2008, 23:00
Na dlhoročný spor Moskvy so švajčiarskou firmou Noga doplácajú letecký sektor, umenie aj diplomatické misie. Francúzske úrady zmrazili začiatkom roka viacero bankových účtov ruských štátnych organizácií a úradov.

Podľa ruskej agentúry RIA Novosti by sa medzi účtami, ktoré vedie VTB France, francúzska pobočka ruskej štátnej banky Vneštorgbank, mali nachádzať okrem vlastných účtov agentúry aj účty monopolného vývozcu zbraní Rosoboronexport, agentúry pre atómovú energiu Rosatom a Ruskej vesmírnej agentúry. Podľa tlačovej agentúry Itar-Tass zasiahnuté boli údajne aj účty ministerstva financií, ministerstva energetiky a priemyslu, ruskej centrálnej banky a správy ruskej prezidentskej kancelárie.
Pätnásťročný spor
O zmrazenie požiadala ruským kruhom už známa švajčiarska spoločnosť Noga, ktorá sa roky sporí s Moskvou za nesplatené dlhy ešte zo začiatku 90. rokov minulého storočia. Francúzske úrady tak urobili podľa informácií médií 2. januára tohto roka.
Moskva síce zmrazenie účtov patriacich vláde a iným štátnym úradom nadviazaným na vládu popiera, no na druhej strane právnici zastupujúci ruskú stranu pre webovú stránku denníka Today povedali, že "zmrazenie účtov patriacich centrálnej banke je porušením ruskej legislatívy o bankách". Tým nepriamo potvrdili zásah aj do účtov štátnych inštitúcií. Rovnako zmrazenie ruských účtov potvrdila aj Vneštorgbank, aj keď odmietla informovať, o akých zákazníkov išlo.
Bez ohľadu na počty účtov a mená klientov francúzskej pobočky Vneštorgbank Rusko odmietlo krok francúzskych úradov a informovalo, že bude žiadať o zrušenie nariadenia. Francúzi podľa Moskvy urobili tento krok bez toho, aby stranu, ktorej sa to týka, vopred informovali. Celková hodnota zmrazených aktív tiež nie je známa, no ako informovala RIA Novosti, nemala by presiahnuť 73 miliónov dolárov (1,64 miliardy Sk).
K zmrazeniu ruských aktív v zahraničí či zabaveniu ruského majetku v kauze Noga verzus Moskva nedošlo prvýkrát. Spor sa ťahá od roku 1993. Ako informoval ruský denník Novosti, v rokoch 1991 až 1992 obchodná spoločnosť Noga švajčiarskeho finančníka židovského pôvodu Násima Gaona uzatvorila s Ruskom, ktoré ešte len vznikalo na troskách Sovietskeho zväzu, dohodu približne za 1,4 miliardy dolárov na dodávky potravín a hnojív výmenou za ruské ropné produkty. V roku 1993 však Rusko od dohody odstúpilo a Noga sa odvtedy snaží dotlačiť ho k zaplateniu dlhu, ktorý už v tom čase odhadovala na 68 miliónov dolárov. Keď sa jej to nepodarilo dohodou, podala na Medzinárodnom arbitrážnom súde v Štokholme žalobu.
Súd vo februári 1997 rozhodol, že Moskva je povinná zaplatiť firme 23 miliónov dolárov za skoršie odstúpenie od zmluvy. Tá súhlasila, ale s tým, že dlh, ktorý pochádza ešte z čias Sovietskeho zväzu, bude platiť v rámci dohody s veriteľmi Londýnskeho klubu o reštrukturalizácii dlhu z tohto obdobia postupne, vo viacerých splátkach. Noga ako jediný veriteľ nesúhlasila a chcela splatenie dlhu naraz, čo zasa podľa vtedajšieho ministra financií Alexeja Kudrina nebolo možné, pretože medzinárodný princíp rovnosti neumožňuje robiť medzi veriteľmi výnimky. Švajčiarska firma si to potom začala riešiť zmrazovaním aktív, prípadne zabavovaním majetku Ruska v zahraničí.
Zabavili plachetnicu aj so študentmi
Do povedomia Európy najviac vstúpil jej prvý zásah, keď na jej žiadosť a súhlas súdu v júli roku 2000 vo francúzskom prístave Brest zabavili úrady priamo počas konania festivalu lodí plachetnicu Sedov. Na palube 117 metrov dlhého plavidla, ktoré patrilo Technickej univerzite v Murmansku, bolo vtedy viac než 100 študentov. Moskva protestovala a Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, dokonca vyzývala na odvetu v podobe zabavenia francúzskeho majetku v Rusku. Súd v Breste preto už o 11 dní rozhodol, že zabavenie bolo nelegálne, pretože univerzita nemôže byť zodpovedná za dlhy ruskej vlády. Ako informovala BBC, firma Noga dostala za nezákonné zadržanie ruského majetku pokutu 71 300 dolárov a ďalších 35 600 dolárov musela zaplatiť organizátorom festivalu lodí za zásah do podujatia.
Stíhačky stihli uletieť
O rok na to sa však Noga zamerala na letecký sektor. Na známom parížskom aerosalóne v Le Bourget pri Paríži sa jej podarilo získať povolenie na zabavenie dvoch bojových stíhačiek, ktoré sem Rusi prišli vystavovať. Na rozdiel od plachetnice Sedov sa však obidvom lietadlám, MiG-AT a Suchoj SU-30, podarilo v ten istý deň odletieť z letiska priamo pred zrakmi úradníkov, ktorí ich prišli zabaviť. Lietadlá jej síce uleteli, no pri ruských diplomatických misiách už mala väčší úspech. V tom istom roku na jej žiadosť francúzsky súd zmrazil účty ruského veľvyslanectva, obchodného zastúpenia a delegácie pri UNESCO. Do troch mesiacov odvolací súd síce pôvodné rozhodnutie zrušil, no ruskí úradníci na dotknutých misiách si na ten čas museli pritiahnuť opasky.
Mnohé ruské firmy, najmä výrobcovia lietadiel, prestali na určitý čas posielať svoje výrobky na medzinárodné aerosalóny, aby sa vyhli riziku zabavenia. Takto v roku 2002 nevyslala na aerosalón, ktorý sa konal v Berlíne, žiadne zo svojich lietadiel firma MiG, pretože od Nemecka nedostala garancie o ochrane svojich strojov na výstave.
Londýn sa poistil
Noga však opäť zmenila sektor a v roku 2005 na to doplatilo umenie a Puškinovo múzeum výtvarného umenia. V novembri toho roka colné správy v Ženeve a Bazileji nechali na žiadosť firmy Noga zadržať po výstave vo švajčiarskom meste Martigny štyri kamióny prevážajúce späť do Ruska 55 obrazov s obrazmi starých majstrov vrátane Renoira, Moneta, Sisleyho a Van Gogha. Podobne ako v predchádzajúcich kauzách, aj teraz odvolací súd rozhodol, že Noga nemá právo robiť rukojemníka z inštitúcií, ktoré so štátnym dlhom Ruska nemajú nič spoločné, no tentoraz aj múzeá a galérie začali zvažovať, či vôbec svoje diela ešte niekde predstavia.
To sa prenáša až do súčasnosti. Britská vláda napríklad koncom minulého roka pre nároky dedičov žijúcich v Británii,ako aj pre problémy s firmou Noga urýchlila prijatie zákona, ktorý znemožňuje konfiškáciu zahraničných umeleckých diel zapožičaných do krajiny. Inak hrozilo, že v Londýne by sa nemohla konať roky pripravovaná výstava obrazov ruských a francúzskych majstrov z rokov 1870 až 1925, ktorá by sa mala začať na budúci týždeň v sobotu.

Dosah sporu s firmou Noga
2000
- vo francúzskom Breste zabavili na žiadosť Nogy ruskú plachetnicu Sedov patriacej Technickej univerzite v Murmansku, loď pustili z prístavu po 11 dňoch
2001 - francúzsky súd zmrazil účty ruskému veľvyslanectvu v Paríži, obchodnému zastúpeniu aj delegácii pri UNESCO, účty sprístupnili po troch mesiacoch
2001 - na aerosalóne v Le Bourget pri Paríži sa právnici firmy Noga pokúsili zabaviť dve ruské bojové lietadlá, obidvom sa tesne predtým podarilo odletieť
2005 - vo Švajčiarsku zadržali kamióny s 55 obrazmi holandských majstrov z Puškinovho múzea výtvarných umení v Moskve za vyše miliardu dolárov, pustili ich o dva dni

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 23:12