StoryEditor

SEPS s výnosmi za viac než pol miliardy korún

01.10.2002, 00:00

Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS), a. s., Bratislava, ktorá vznikla k 21. januáru 2002 vydelením z majetku Slovenských elektrární (SE), a. s., Bratislava, zabezpečuje prenos elektrickej energie v SR, tranzit elektriny v rámci medzinárodných zoskupení CENTREL a UCTE, ako aj údržbu, opravy a modernizáciu 400 kV a 220 kV vedenia a rozvodní. Od svojho vzniku do 30. júna tohto roka SEPS preniesla 12,1 TWh elektriny a zaznamenala výnosy vo výške 626 mil. Sk. Hospodársky výsledok pred zdanením bol 30,8 mil. Sk.
Prostredníctvom Slovenského energetického dispečingu v Žiline vykonáva SEPS dispečerské riadenie Elektrizačnej sústavy SR aj v rámci prepojených elektrizačných sústav s okolitými štátmi. Využitím rôznych komunikačných kanálov vrátane optických trás umiestnených na stožiaroch vedení veľmi vysokého napätia zabezpečuje prenos informácií a údajov pre dispečerské riadenie.
Najvýznamnejšími zákazníkmi SEPS sú Slovenské elektrárne a tri distribučné akciové spoločnosti -- Západoslovenská energetika, a. s., Bratislava, Stredoslovenská energetika, a. s., Žilina, a Východoslovenská energetika, a. s., Košice. SEPS hospodári s majetkom v hodnote 6,3 mld. Sk a zamestnáva vyše 300 ľudí. Vlastní 20 elektrorozvodných staníc a 2 800 km vedení vysokého napätia v troch napäťových úrovniach.
"V súčasnosti sa rokuje o vytvorení systémového operátora na trhu, ktorý bude mať za úlohu oprávneným zákazníkom zabezpečovať a zúčtovávať vyrovnávanie regulačných odchýlok," informoval predseda Predstavenstva SEPS Alexander Kšiňan. Podľa jednej alternatívy by funkciu operátora vykonával SEPS, podľa druhej by na tento účel vznikla obchodná spoločnosť s vkladmi SE, distribučných spoločností a ďalších subjektov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
09. august 2022 19:29