StoryEditor

Prežili chaotickú privatizáciu i konkurz

17.03.2009, 23:00

Po roku 1990 na pôde zoskupenia Chirana vzniklo niekoľko nových štátnych podnikov. Tie sa onedlho transformovali na akciové spoločnosti so stopercentnou majetkovou účasťou štátu. Podnik bol v roku 1993 sprivatizovaný v rámci prvej vlny kupónovej privatizácie a zmenil názov na Chirana-Prema.

Zmena vlastníkov
Štruktúra akcionárov sa postupne menila. V polovici 90. rokov medzi nimi figurovala napríklad Rakúska kontrolná banka, ktorá vlastnila zhruba tretinu akcií. Skupina v tom čase zamestnávala okolo 4-tisíc ľudí, ktorí okrem materského podniku pracovali v šiestich sesterských závodoch a 16 dcérskych spoločnostiach. Vtedajšie výrobné zameranie tvorila najmä stomatologická technika, injekčný program, lekárska elektronika, anestéziologické a dýchacie prístroje, röntgenová technika, ale aj meracie prístroje, domové a priemyselné plynomery a tlakomery.

Cesta ku konkurzu
V druhej polovici 90. rokov získala v Chirane-Prema významný vplyv i skupina podnikateľov okolo Mariána Jančošeka a Františka Hodorovského. Ich mená figurovali i problematickej privatizácii Slovenských lodeníc Komárno a ďalších podnikov, ktoré nakoniec skončili v konkurze. Rovnaký osud stihol i Chiranu-Prema, ktorá bola jedným z najlepších úlovkov v ich podnikateľskom portfóliu. Krajský súd v Bratislave vyhlásil 23. novembra 1998 na čoraz viac zadlžený majetok Chirany-Prema konkurz. Na rozdiel od iných fabrík, ktoré privatizačné experimenty neprežili, sa výrobu v Starej Turej podarilo zachovať i po konkurze. Vzniklo viacero nových firiem, ktoré nadviazali na dlhodobé tradície výroby zdravotníckej techniky v tomto regióne a pôsobia na trhu dodnes.

Na tradíciu stomatologických zariadení nadviazala spoločnosť Chirana Medical, ktorá sa orientuje na stomatologické náradie, súpravy a kreslá. V technickom vývoji a vo výrobe anestéziologických prístrojov, zariadení intenzívnej starostlivosti, ako aj resuscitačnej a inhalačnej techniky pokračuje eseročka s názvom Chirana. V júni 2001 vznikla zamestnanecká spoločnosť M.O.C., ktorá vlastní prevádzkové aktíva a je akcionárom oboch týchto firiem.

V Starej Turej pôsobí i spoločnosť Chirosan, ktorá kompletizuje sanitné vozidlá a poľné nemocnice. Centrum výroby zdravotníckej techniky v Piešťanoch prevzala po roku 1989 spoločnosť Chirana Piešťany a od roku 1997 firma Chirana -- Dental.

Chirana T. Injekta potrebuje zvýšiť svoju produktivitu

Bratislava -- Na tradíciu výroby injekčnej techniky v Starej Turej nadviazala firma Chirana T. Injecta. Ešte pred niekoľkými týždňami to vyzeralo tak, že v dôsledku nízkej konkurencieschopnosti bude musieť i tento závod s produkciou injekčných striekačiek skončiť. Pôvodne fabrika ohlásila hromadné prepúšťanie dvesto ľudí. V priebehu januára a začiatkom februára okolo 60 z nich odišlo. Situácia sa však začiatkom marca náhle otočila a vedenie podniku rozhodlo, že výroba tohto sortimentu zostane v závode zachovaná.

"Medzitým zamestnávatelia prehodnotili situáciu, keďže odberatelia mali záujem o naše výrobky, ktoré sú kvalitnejšie ako dovezené z Ázie," tvrdí šéf podnikových odborov Ján Stískal, podľa ktorého zamestnanci dokonca pracujú v štvorzmennej prevádzke. Okrem injekčných striekačiek výrobný program spoločnosti zahŕňa aj zdravotnícke ihly a ihlové súpravy.

"Máme stále dostatok objednávok, kríza sa nás v odbytovej časti zatiaľ nedotkla. Firma je schopná úspešne konkurovať iným výrobcom a nemusí rušiť výrobu striekačiek, ktorá strácala konkurencieschopnosť," uviedla spoločnosť v tlačovej správe. Podnik v uplynulých mesiacoch vraj prešiel viacerými racionalizačnými opatreniami, bližšie ich však nespresnil. Podľa informácií ČTK z fabriky po dohode niektorí zamestnanci odišli. V závode koncom vlaňajška pracovalo približne 570 ľudí.

Koncom januára 2009 predstavitelia firmy informovali, že výrobu striekačiek neohrozuje kríza, ale nízka produktivita práce a vysoké výrobné náklady. "Kým mnohé slovenské podniky obmedzujú výrobu a prepúšťajú zamestnancov pre odbytovú krízu, my riešime problém, ako znížiť náklady a zároveň rozšíriť výrobu injekčných striekačiek. Zákaznícky dopyt neklesá a firma by potrebovala vyrábať v štyroch zmenách a v nepretržitej prevádzke," konštatoval vtedy člen predstavenstva Teodor Lysák. Hlavný kľúč na riešenie problémov v podniku tak podľa jeho slov mali v rukách podnikoví odborári, ktorí nesúhlasili s navrhovanými opatreniami na zvýšenie produktivity práce. Začiatkom februára sa však vedenie a odborári na podmienkach výroby injekčných striekačiek dohodli.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
03. december 2022 23:02