StoryEditor

Železničný prepravca Amtrak čelí kolapsu

26.06.2002, 00:00
Americký železničný prepravca - Amtrak už dávnejšie avizoval, že vzhľadom na kritický nedostatok finančných zdrojov bude musieť zastaviť prevádzku, ba v horšom prípade vyhlásiť bankrot. Tomuto chcú zabrániť americkí zákonodarcovia, ktorí od včera nepretržite rokujú, aby našli kompromis a aspoň dočasne odvrátili "pád" Amtraku.

Počas štvorhodinového rokovania krízového štábu minister dopravy Spojených štátov Norman Mineta viackrát zdôraznil, že je nevyhnutné nájsť dostatok finančných zdrojov, v opačnom prípade nebude môcť Amtrak ďalej fungovať. Vláda chce pracovať spoločne s Amtrakom i Kongresom, aby tento železničný operátor bol aj v budúcnosti schopný poskytovať služby pre obyvateľov. Denná prepravná kapacitu Amtraku predstavuje zhruba 60-tisíc pasažierov.
Podľa vodcu demokratickej väčšiny v Senáte Toma Daschleho senátori za Demokratickú stranu navrhnú finančnú pomoc v objeme 200 mil. USD. Poskytnutie týchto zdrojov je však maximálne akútne z časového hľadiska, pretože bez nich by vlaky Amtraku nemuseli už v týchto dňoch vyjsť na trať.
V prípade bankrotu by došlo k ťažko napraviteľným škodám a k chaosu v železničnej doprave, čomu chce Kongres zabrániť.
Norman Mineta, ktorý kedysi pôsobil vo funkcii riaditeľa Amtraku, pozná situáciu v tejto spoločnosti veľmi dobre, a nie náhodou zdôraznil, že Amtrak si musí udržať kontrolu nad vlastnými financiami. Okrem návrhu Toma Daschleho však doteraz nedošlo k nijakej konkrétnej pomoci, čo stavia situáciu na amerických železniciach do kritickej polohy. Amtrak už vyčerpal všetky zdroje financovania z privátneho sektora a jeho celkový dlh sa odhaduje na 4 mld. USD. Uvedených 200 mil. USD, ktoré sú navyše iba v rovine prísľubu, zásadne nevyrieši celú situáciu. Doteraz je sporná aj otázka prípadnej záruky na poskytnutie masívnejšieho objemu úverových zdrojov, ktoré sú síce nevyhnutné, no na druhej strane by ešte viac prehĺbili dlhovú záťaž Amtraku.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
28. jún 2022 03:12