StoryEditor

Šanca na zrušenie ciel na oceľ

18.10.2002, 00:00
Autor:
TASRTASR

Americká Komisia pre medzinárodný obchod (International Trade Commission -- ITC) v stredu rozhodla, že dovoz oceľových materiálov valcovaných za studena z 15 krajín vrátane Francúzska, Nemecka a Ruska nepoškodzuje amerických oceliarov.
Rozhodnutie, ktorého dôsledkom bude zrušenie sankčných ciel zavedených v marci tohto roku, je jasným signálom, že Washington nepomýšľa vychádzať v ústrety americkým oceliarom a chrániť ich pred konkurenciou.
Ochranné clá však viedli k zvýšeniu cien plechov a iných oceliarskych materiálov valcovaných za studena, proti čomu začali v poslednom čase protestovať viaceré americké automobilky. Najväčší výrobca automobilových súčiastok, spoločnosť Delphi, podľa denníka Financial Times uviedol, že prestane odoberať materiál od amerických dodávateľov, ak dovozné bariéry zostanú aj naďalej v platnosti. Spoločnosť so sídlom v Detroite oznámila, že niekoľko najnovších objednávok dohodla so zahraničnými dodávateľmi, pretože domáci oceliari požadovali ceny vyššie až o 20 %, než platili doteraz. Americké automobilky upozorňovali na to, že nárast cien ocele sa už nedá tlmiť znižovaním nákladov vo výrobe a musí sa začať prejavovať v raste cien vozidiel.
Predstaviteľ Delphi Alan Dawes konštatoval, že ochranné opatrenia boli dvojsečnou zbraňou, lebo poškodili hlavne amerických spracovateľov ocele. Firma nakupuje oceľ za miliardu USD ročne a vyrába z nich polotovary.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
19. august 2022 07:09