StoryEditor

Čína diverzifikuje zdroje energie

12.08.2002, 00:00
Kontrakt na dodávky skvapalneného zemného plynu do Číny v celkovej hodnote 14 mld. USD získalo austrálske konzorcium North West Shelf, v ktorom má dominantné postavenie Woodside Petroleum. Rozhodnutie čínskej vlády vyjadruje jej čoraz intenzívnejšiu snahu diverzifikovať energetické zdroje.

Na druhej strane je však určitým prekvapením, pretože ekonomickí experti očakávali, že kontrakt získa British Petroleum (BP) so svojím projektom v celkovej hodnote 2,5 mld. USD, ktorý sa má realizovať v Indonézii.
Čínski oficiálni predstavitelia však ubezpečili britského premiéra Tonyho Blaira a indonézsku prezidentku Megawatti Sukarnoputriovú, že ponuku BP budú s najväčšou pravdepodobnosťou akceptovať v roku 2003.
Očakáva sa, že dovoz zemného plynu do Číny sa zvýši z terajšieho objemu 20 mld. kubických metrov na 100 mld. kubických metrov v roku 2010. Čína sa dlhodobo spoliehala v oblasti energetických zdrojov na uhlie, ktoré pokrývalo až 85 % jej energetických potrieb. Dovozom skvapalneného zemného plynu chce eliminovať doterajšiu silnú závislosť od uhlia, čo zodpovedá aj stratégii redukovať škodlivé emisie a efektívnejšie bojovať proti tzv. skleníkovému efektu.
V rámci zmluvy, ktorú Peking podpísal so spoločnosťou North West Shelf na obdobie 25 rokov, bude Čína ročne dovážať 3 mil. ton skvapalneného zemného plynu do terminálu v juhočínskej provincii Guangdong, pričom prvé dodávky možno očakávať koncom roku 2005, respektíve na začiatku roku 2006. Projekt znamená historicky najväčšiu obchodnú dohodu v dejinách Austrálie, ktorá výrazne posilní pozíciu Woodside Petroleum a jeho hlavného akcionára Royal Dutch/Shell.
Čínska národná ropná korporácia opätovne zdôraznila, že v druhom kole je najvážnejším kandidátom na uzavretie podobného kontraktu British Petroleum, ktorý by mal ročne dodávať 2,5 mil. ton zemného plynu do terminálu v juhovýchodnej provincii Fu-džian. Zámerom čínskej strany však je, aby v dodávateľských ropných spoločnostiach postupne získala kapitálový podiel. Takýmto strategickým rozhodnutím chce v budúcnosti znížiť svoju jednostrannú závislosť od dodávok ropy zo zahraničia.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. august 2022 08:11