StoryEditor

Poprad letecky spojený s metropolami

18.09.2002, 00:00
SkyEurope Airlines, a. s., Bratislava, ako prvá nízkonákladová letecká spoločnosť v strednej Európe, začala 16. septembra tohto roka lietať do Popradu na pravidelných linkách z Bratislavy a Prahy. Po šiestich rokoch sa tak znovu obnovila pravidelná doprava na medzinárodnom letisku Poprad-Tatry, ktoré patrí medzi najvyššie položené letiská v Európe. V prvej etape SkyEurope Airlines bude lietať na uvedených linkách dva razy týždenne (v pondelok a stredu) a od 30. novembra lietadlo s kapacitou 30 miest bude premávať aj v sobotu.

Podľa vyjadrenia obchodného riaditeľa spoločnosti Pavla Mladého zatiaľ použijú na tieto linky dve lietadlá. Vo svojom podnikateľskom zámere však uvažujú o nasadení ešte ďalších dvoch. Tretie lietadlo by mali mať k dispozícii už začiatkom budúceho roka.
Otvorenie pravidelnej leteckej linky do tatranského regiónu je zároveň testom, ako bude trh reagovať na danú ponuku. Doterajšie marketingové analýzy spoločnosti naznačujú, že je záujem o tieto destinácie. Mnohí by dokonca uvítali frekventovanejší počet letov, pretože by sa podstatne zjednodušila preprava turistickej klientely do Vysokých a Nízkych Tatier, Spiša a Liptova, ako aj obchodných cestujúcich z týchto oblastí pri cestách do Bratislavy a Prahy. Ceny jednosmerných leteniek na trase Bratislava - Poprad budú rovnaké ako na linke do Košíc, čiže od 490 Sk bez letiskových poplatkov. Cena jednosmernej letenky z Prahy do Popradu alebo naopak bude stať od 990 Sk/Kč.
V priebehu septembra a októbra otvára SkyEurope Airlines päť nových pravidelných liniek. Už 9. septembra začali lietať do talianskeho Milána, 30. septembra pribudne prvé spojenie SR s Nemeckom, konkrétne s Mníchovom, a od 15. októbra aj s Berlínom. Všetky nové zahraničné linky má spoločnosť v pláne prevádzkovať štyrikrát týždenne.
Za sedem mesiacov svojej činnosti (od 13. februára do 12. septembra 2002) uskutočnila SkyEurope Airlines spolu 1 756 letov na pravidelných linkách a prepravila 30 900 pasažierov. Podiel cestujúcich v medzinárodnej doprave postupne rastie, pričom v uvedenom období dosiahol viac ako 43 %. SkyEurope Airlines tým potvrdila svoje vedúce postavenie na trhu ako najväčšia letecká spoločnosť v pravidelnej doprave, s takmer 50-percentným podielom v kategórii pravidelných letov. "Sme veľmi radi, že cestujúci nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku a ďalších krajinách, kde lietame, prijali model nízkonákladovej spoločnosti a umožnili nám dosiahnuť dobré výsledky už počas prvých mesiacov našej existencie. Náš projekt nachádza čoraz väčší ohlas aj v zahraničí," povedal predseda predstavenstva spoločnosti Christian Mandl.
SkyEurope Airlines je slovensko-belgicko-španielska letecká spoločnosť, ktorá má svoju základňu na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave. Bola vybudovaná na základe úspešného nízkonákladového modelu. Momentálne zamestnáva 80 pracovníkov.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
12. august 2022 07:45