StoryEditor

Saudská Arábia podpísala kontrakty za takmer 50 miliárd

25.10.2018, 11:34
Autor:
TASRTASR
Obchody sa udiali na investičnom summite a to aj napriek tomu, že ho viaceré západné krajiny bojkotovali.

V rámci investičného summitu v Saudskej Arábii boli podpísané obchodné kontrakty v celkovej hodnote 56 miliárd dolárov, čo je v prepočte viac ako 49 miliardy eur. Uviedol to vo štvrtok saudský minister ropného priemyslu Chálid al-Fálih.

"Bolo podpísaných viac než 25 dohôd v hodnote 56 miliárd USD," povedal Chálid al-Fálih pre saudskú štátnu televíziu al-Ichbaríja. Ako dodal, najviac sa na investičných kontraktoch podieľali americké firmy. 

Kontrakty Rijád podpísal napríklad so švajčiarskym obchodníkom s komoditami Trafigura, francúzskou ropnou spoločnosťou Total, čínskou štátnou firmou Norinco, juhokórejským Hyundaiom či americkými spoločnosťami poskytujúcimi služby v ropnom a plynárenskom sektore Schlumberger, Halliburton a Baker Hughes.

Pritom summit, ktorý organizoval saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, sa viacerí politici, firmy a banky zo západných ekonomík rozhodli bojkotovať. Bola to reakcia na zavraždenie saudskoarabského opozičného novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Rusko však bojkot odmietlo a podobne reagovali ázijské krajiny. Navyše, na konferencii sa napriek bojkotu politikov a niektorých firiem zúčastnili aj mnohé spoločnosti z Európy a USA, najmä energetické.

25. máj 2022 06:23