Ken Lund
StoryEditor

Rast spotrebiteľských cien v USA v auguste spomalil

12.09.2019, 15:17
Autor:
ČTKČTK
Údaje zrejme nezmenia očakávania, že americká centrálna banka podporí ekonomiku znížením úrokových sadzieb

Medzimesačný rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v auguste spomalil na 0,1 percenta z júlových 0,3 percenta.

Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Ročná miera inflácie potom spomalila na 1,7 percenta z júlových 1,8 percenta.

Bez zahrnutia kolísavých cien potravín a energií sa ale spotrebiteľské ceny už tretí mesiac za sebou zvýšili, a to o 0,3 percenta. V medziročnom porovnaní táto takzvaná jadrová inflácia vystúpila na 2,4 percenta, čo je najvyššia úroveň od vlaňajšieho júla.

Dnešné údaje podľa analytikov zrejme nezmenia očakávania, že americká centrálna banka (Fed) na budúci týždeň podporí ekonomiku ďalším znížením úrokových sadzieb. Šéf Fedu Jerome Powell minulý týždeň zopakoval, že uskutoční ​​kroky, aby rast americkej ekonomiky udržal.

Koncom júla Fed podľa očakávaní znížil základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 2,00 až 2,25 percenta. Bolo to prvé zníženie úrokov od decembra 2008, kedy svetová ekonomika čelila najhoršej kríze od 30. rokov minulého storočia.

Európska centrálna banka (ECB) dnes znížila depozitnú úrokovú sadzbu na nové minimum mínus 0,5 percenta z doterajších mínus 0,4 percenta. Zároveň oznámila, že od novembra obnoví nákupy dlhopisov, a to v objeme 20 miliárd eur mesačne.

19. máj 2022 16:50