Reuters
StoryEditor

Krajiny sporivej štvorky sa postavili proti plánu Macrona a Merkelovej, odmietli priame dotácie

23.05.2020, 12:50
Autor:
ČTKČTK
Francúzsko-nemecký návrh síce narazil na počiatočné výhrady mnohých krajín, podľa analytikov sa však zrejme stane základom pre kompromis.

Rakúsko, Švédsko, Dánsko a Holandsko dnes predstavili alternatívny návrh voči francúzsko-nemeckému plánu záchranného fondu pre hospodársku obnovu v Európskej únii po kríze spôsobenej koronavírusom. Jeho základom by malo byť poskytovanie výhodných úverov, a to nanajvýš po dobu dvoch rokov, informovali agentúry DPA a APA.

Plán hospodárskej obnovy v rozsahu 500 miliárd eur predstavili začiatkom týždňa nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Peniaze, ktoré si Únia má svojím menom požičať na finančných trhoch a ktoré potom bude splácať v dlhšom časovom horizonte, budú jednotlivým krajinám rozdeľované cez rozpočet EÚ vo forme dotácií a pôžičiek.

​Skupina označovaná ako "sporivá štvorka" v dnes zverejnenom protinávrhu presadzuje, aby boli peniaze distribuované jednotlivým krajinám len vo forme výhodných úverov, nie priamych dotácií. Pomoc štátom a odvetviam má byť adresná, napríklad v podobe podpory výskumu a inovácií či prechodu k "zelenej ekonomike". Konkrétny objem prostriedkov v zamýšľanom fonde alternatívny plán neobsahuje.

"Navrhujeme dočasný, jednorazový záchranný fond na podporu hospodárskej obnovy a odolnosti našich zdravotníckych sektorov," uvádza sa v návrhu. "S čím však nemôžeme súhlasiť, sú akékoľvek nástroje alebo opatrenia, ktoré povedú k tomu, že dlhy bude niesť celé spoločenstvo, alebo významnému navýšeniu rozpočtu EÚ."

Francúzsko-nemecký návrh síce narazil na počiatočné výhrady mnohých krajín požadujúcich väčší či menší objem fondu, podľa analytikov sa však zrejme stane základom pre kompromis, ktorý môže spoluurčit ďalšie smerovanie európskeho bloku.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz v uplynulých dňoch tento koncept kritizoval. "Hovoríme jasné áno okamžitej koronavírusovej pomoci, ale odmietame dlhovú Úniu cez zadné vrátka," uviedol v piatok na videokonferenčnom zjazde bavorskej vládnej konzervatívnej strany CSU.

S plánom musí vysloviť súhlas všetkých 27 členských krajín, v stredu predstaví svoju verziu Európska komisia.

Koronavírus a COVID - 19

01 - Modified: 2022-08-17 12:58:46 - Feat.: - Title: Ak Rusko úplne zastaví dodávky, Nemecku vydržia zásoby plynu na 2,5 mesiaca 02 - Modified: 2022-08-17 12:30:50 - Feat.: - Title: Nízke hladiny riek ohrozujú plány Berlína na posilnenie energetickej bezpečnosti 03 - Modified: 2022-08-17 14:00:16 - Feat.: - Title: Verejnoprávny pád. Už 84 percent Nemcov odmieta platiť televízne poplatky 04 - Modified: 2022-08-17 10:55:28 - Feat.: - Title: Židovský štát obvinil z holokaustu. Palestínsky prezident za svoj výrok čelí ostrej kritike Nemecka 05 - Modified: 2022-08-17 09:20:08 - Feat.: - Title: V Holandsku bolo zatknutých už vyše 100 ľudí za účasť na násilných protestoch farmárov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. august 2022 23:51