Reuters
StoryEditor

Trump obišiel kongres a podpísal nariadenia týkajúce sa pomoci Američanom

09.08.2020, 11:19
Autor:
TASRTASR
Trumpove nariadenia však budú čeliť právnym námietkam, keďže predĺženie programov vyžaduje federálne financovanie, ktoré kontroluje kongres.

Americký prezident Donald Trump v sobotu podpísal štyri prezidentské nariadenia, ktoré predlžujú niektoré programy na pomoc Američanom zasiahnutým ekonomickými následkami pandémie nového koronavírusu. Splnil tak svoje hrozby, že bude konať, ak sa kongres nedokáže dohodnúť na novom stimulačnom balíku.

Svojimi nariadeniami predlžuje zvýšenú podporu v nezamestnanosti, pozastavuje niektoré dane z príjmov, posúva splácanie študentských pôžičiek a predlžuje federálne moratórium na vysťahovanie z domu alebo bytu.

Trumpove nariadenia však budú čeliť právnym námietkam, keďže predĺženie programov vyžaduje federálne financovanie, ktoré kontroluje kongres. Ich reálny dosah je teda otázny. Nancy Pelosiová, ktorá je šéfkou Snemovne reprezentantov, a Chuck Schumer, líder demokratov v senáte, označili opatrenia za "nefunkčné, slabé a obmedzené".

"Zachránime pracovné miesta Američanov a posporíme amerických pracovníkov," povedal Trump počas tlačovej konferencie.

Uviedol tiež, že zavedie do konca roka daňové prázdniny na príjmy pod 100-tisíc dolárov (84 624 eur) ročne a dá ministerstvu financií inštrukcie, aby umožnilo zamestnávateľom odložiť platbu časti niektorých daní, ktoré hradí zamestnanec. Neexistuje však žiadna garancia, že zamestnanci tieto peniaze dostanú.

Trump tiež predlžuje zvýšenú podporu v nezamestnanosti o 400 USD týždenne, pričom federálne štáty by mali z toho hradiť 25 percent. Do konca júla bol tento bonus, schválený v marci, na úrovni 600 dolárov týždenne.

Demokrati vyhlásili, že nepodporia žiadny nový balík stimulov, ak sa nepredĺži zvýšenie podpory o 600 dolárov týždenne. Republikáni navrhli zvýšenie podpory o 200 dolárov týždenne s platnosťou do konca septembra.

Rokovania v kongrese o novom balíku pomoci sa dostali do slepej uličky v piatok, keď hlavnými spornými bodmi bola práve spomínaná výška podpory v nezamestnanosti a požiadavka demokratov týkajúca sa federálnej pomoci štátom. Demokrati požadujú rozsiahly balík v hodnote okolo troch biliónov dolárov, pričom republikáni navrhli balík v hodnote 1 bilióna USD.

Trump a jeho administratíva chcú nariadeniami ukázať, že dokážu konať aj bez kongresu, aj keď je otázna ich skutočná účinnosť.

01 - Modified: 2022-11-25 19:20:13 - Feat.: - Title: Kanye West ohlásil prezidentskú kandidatúru, stretol sa s Trumpom a nebojí sa prezentovať svoje názory 02 - Modified: 2022-11-19 08:58:03 - Feat.: - Title: Vymenovanie osobitného poradcu na vyšetrovanie káuz je "politicky motivované a neférové," tvrdí Trump 03 - Modified: 2022-11-11 14:50:57 - Feat.: - Title: Demokrati nemajú silných kandidátov. Trump však môže viac uškodiť, ako pomôcť, povedal bývalý veľvyslanec 04 - Modified: 2022-11-09 17:08:08 - Feat.: - Title: O zložení Senátu by mohlo znova rozhodnúť až druhé kolo volieb v Georgii 05 - Modified: 2022-11-09 16:44:53 - Feat.: - Title: Trump zúri nad výsledkami utorkových volieb do Kongresu. Republikáni nevyhrávajú tak presvedčivo, ako čakali
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
10. december 2022 08:58