Historik o propagande: Bola tu vždy, tá najprimitívnejšia mieri na elektorát, ktorý uverí každej hlúposti Sme zavalení propagandou, z niektorej sa smejeme už dnes, z inej sa budeme o pár rokov, keď nám všetko dôjde. Podobne, ako sa dnes smejeme z komunistickej propagandy spred šesťdesiatich rokov, ktorá tvrdila, že mandelinky do socialistických štátov zhadzovali z lietadiel zlí imperialisti z USA. Preto sa organizovali stachanovské či ...
Keď sa Hitler prestal iba vyhrážať: Teror henleinovských ordnerov si v pohraničí vyžiadal desiatky obetí Ozbrojený puč, ktorý pred 85 rokmi rozpútali sudetskí Nemci, mal nacistom poslúžiť ako zámienka na vojenský zásah proti Československu.
Atentát na Lenina je opradený nejasnosťami, boľševici po ňom v krajine rozpútali peklo Pred 105 rokmi zasiahla Sovietske Rusko rozsiahla vlnu masových represií, ktorú vládnuci boľševici sami nazvali červený teror. Ako zámienka im poslúžil atentát na ich vodcu Vladimira Iľjiča Lenina. Atentát, ktorého okolnosti sú dodnes nejasné.
Vojská odídu, nehovorte o okupácii. Československí reformátori v Kremli kapitulovali a odsúhlasili inváziu Kým v uliciach československých miest pred 55 rokmi ľudia protestovali proti agresii armád Varšavskej zmluvy a vyjadrovali podporu predstaviteľom štátu, tí vojenskú inváziu v Moskve pod nátlakom sovietskeho vedenia akceptovali.
V lete 1968 Dubček presviedčal Brežneva, že je u nás všetko v poriadku, ten už mal pripravené tanky V lete pred 55 rokmi sa československé vedenie usilovalo presvedčiť Moskvu, že komunisti majú u nás situáciu stále pevne v rukách. Márne.
Skutočný Indiana Jones? Predobrazom akčného hrdinu bol aj kontroverzný americký archeológ Na hlave má klobúk, na sebe zaprášený obnosený odev a v ruke kopáčske náčinie. Vyzerá ako dobrodruh, ale je to renomovaný americký univerzitný profesor. Reč nie je o filmovom hrdinovi Indiana Jonesovi, ale o archeológovi Langdonovi Warnerovi, ktorý sa narodil pred 142 rokmi.
Noc dlhých nožov: Počas čistky v nacistickej strane urobil Hitler z vraždy legálny prostriedok svojej politiky Krvavým útokom do vlastných radov urobil pred 89 rokmi Adolf Hitler posledný krok k získaniu absolútnej moci v štáte. Nešetril pri tom nikoho.
Úspešný biznismen, ale aj obdivovateľ Hitlera. Henry Ford dokázal urobiť z automobilu vec dostupnú všetkým Keď pred 120 rokmi zakladal automobilku, nebol už síce Henry Ford v brandži žiadny nováčik, no po predošlých neúspechoch nemohol ani povedať, že je dobrý podnikateľ. To sa však malo zmeniť.
Sen Roberta Kennedyho o Bielom dome ukončil atentát, vrah naňho strieľal v hotelovej kuchyni Chcel ísť v šľapajach staršieho brata a stať sa americkým prezidentom. Robertovi Kennedymu to však nebolo súdené. Pred 55 rokmi zomrel rukou atentátnika.
Lúpež storočia v réžii komunistov. Po menovej reforme sľubovali vyššiu životnú úroveň, opak bol pravdou Menovou reformou, ktorú československá vláda vyhlásila pred 70 rokmi, zobral štát občanom miliardy korún, často aj celoživotné úspory.
Juhoslávia bola utopický projekt, nesúrodý štát udržiaval Tito pokope svojou charizmou a tvrdou rukou Niektorými politológmi bola označovaná za najväčší omyl mierovej dohody vo Versailles. A peklo jej rozpadu im dáva za pravdu. Ale na dejiny Juhoslávie sa dá pozrieť aj z opačnej perspektívy: čo ju vyše štyridsať rokov dokázalo držať pokope?
Zabudnutý hudobník stalinskej éry. Najprv sa podieľal na komunistickej propagande, potom náhle zmenil názor Aký bol hudobný skladateľ, publicista a pedagóg Jan Kapr (1914 – 1988), o ktorom ste zrejme ani nepočuli? Zahraničné aj tuzemské festivaly oceňujú film KaprKód o umelcovi a propagandistovi, na ktorého mala československá kultúra počas normalizácie aj po Nežnej revolúcii zabudnúť. Film dostal Cenu českej filmovej kritiky za ...
Obeť doby, alebo kolaborant? Prezident Emil Hácha mal najprv podporu väčšiny národa, no potom ľudí nahneval Stal sa prezidentom druhej republiky v nesmierne ťažkom období. Určite to bola viac obeť ako ctižiadosť. Keď nacisti v polovici marca 1939 obsadili celé územie Čiech a Moravy, zotrval v úrade ako dosadený štátny prezident aj po celý čas protektorátu až do trpkého konca. Právnik a prekladateľ Emil Hácha (1872 – 1945) mal ...
Rok temnoty a nepatrnej nádeje. Západ sa po vojne radostne zviechal, u nás vládol strach a klamstvo Je to už sedemdesiat rokov, napriek tomu sa zdá, akoby ozveny roku 1953 zavše zaznievali ešte aj v týchto dňoch. Niekedy sa zjavia spomienky na lágre, kam zatvárali nevinných, inokedy sa napraví niektorá z krívd vtedajšej justičnej zvole, občas sa snaží pamiatku statočných vlastencov pošliapať niektorý z pohrobkov stalinizmu. ...
Mal zvláštny, strašne studený pohľad, spomína Heydrichova záhradníčka na jedného z najkrutejších nacistov V roku 1941 nastúpila ako pomocná sila do záhrady Dolného zámku v Panenských Břežanoch. Mala pätnásť rokov. Zámok v tom čase obýval ríšsky protektor Konstantin von Neurath s rodinou. Čoskoro ho vystriedal Reinhard Heydrich a po atentáte na manžela ho dostala do bezplatného užívania vdova Lina Heydrichová. Stavebné úpravy ...
Martin Luther King išiel za svojím snom a zmenil Ameriku, jeho rodina neverila, že ho zabil osamelý strelec Bojoval za odstránenie rasovej segregácie a odmietal násilie. Pred 55 rokmi zomrel černošský aktivista Martin Luther King rukou atentátnika.
Prvému kozmonautovi sa stal osudným cvičný let v stíhačke, prečo sa s ňou zrútil úrady zatajili Výsledky vyšetrovania leteckého nešťastia, pri ktorom pred 55 rokmi zahynul Jurij Gagarin, boli dlho zapečatené v archíve, čo vytváralo priestor na špekulácie. Ani po ich odtajnení sa však verejnosť veľa nedozvedela.
Keď sa komunisti zatvárili ľudsky: Skončila cenzúra i neobľúbený prezident, monopol moci mal však zostať Pred 55 rokmi občania Československa uverili, že asi naozaj konečne nastávajú normálne časy. Mali na to dôvod, v krajine sa totiž diali veci dlho nevídané.
Arizácie vrhajú tieň na Slovensko dodnes, väčšina ich aktérov sa po vojne nedostala ani pred súd Mapuje najtemnejšie obdobia dejín Slovenska. Ako u nás prebiehali arizácie, existovali aj dobrí arizátori a čo sa stalo so židovským majetkom? Aj o tom sme sa rozprávali s historikom Jánom Hlavinkom.
Hitler sa do Európy zahryzol v Rakúsku, jeho pripojenie k Nemecku Západ veľmi nevzrušilo Pred 85 rokmi si mohol nemecký nacistický vodca vo svojich expanzívnych plánoch odškrtnúť prvý bod. K ríši poľahky pripojil Rakúsko.
Nič nie je nemožné, stačí len chcieť. Americký sen mal rôzne podoby, jeho stelesnením boli „zlaté dvadsiate“ „Americké 20. roky minulého storočia mi pripadajú úplne oslnivé,“ hovorí historik prof. PhDr. Martin Kovář, PhD. z Katedry hospodárskych dejín VŠE v Prahe, ktorý o nich nedávno vydal knihu.
Keď režim prišiel o dva piliere: Československí komunisti držali tvrdý kurz aj po smrti Stalina a Gottwalda Smrť Josifa Vissarionoviča Stalina a Klementa Gottwalda priniesla pred 70 rokmi Československu povinné trúchlenie, ale aj nádej na zmenu pomerov.
Prvý kozmonaut, ktorého Sovieti zobrali do vesmíru bol z Československa, Poliaci aj Nemci dostali košom Pred 45 rokmi sa Československo stalo treťou krajinou na svete, ktorej občan letel do vesmíru. Od začiatku sa s tým spájali špekulácie.
S Reichstagom zhorela aj sloboda. Parlament zapálil mladý radikál, Hitler to využil na nastolenie diktatúry Požiar budovy Ríšskeho snemu v Berlíne, ku ktorému došlo pred 90 rokmi, poslúžil nacistickému režimu ako zámienka na celoplošné represie.
Februárový prevrat 1948: Ako sa zachová armáda komunisti nevedeli, vytvorili si teda vlastnú Fungovali desaťročia, hoci nemali oporu v zákonoch. Ľudové milície si vytvorili československí komunisti ako vlastnú armádu pred 75 rokmi. Dôležitú úlohu zohrali už pri februárovom prevrate.