StoryEditor

Muž, ktorý o sebe stále pochyboval. Václava Havla prenasledoval strach z vlastného svedomia

05.10.2017, 14:25
Rozpory, protirečenia a paradoxy boli základnými stavebnými kameňmi Havlovho života i osobnosti.

Svet ho oceňuje ako muža, pred ktorým kapituloval totalitný režim. Nemalá časť Slovákov zas najradšej spomína na to, že ráčkoval a prepustil zločincov. Zaručene však bol jediným prezidentom sveta, ktorý písal absurdné drámy, otváral koncert Rolling Stones a desať rokov vo svojej pracovni toleroval nezávislých filmárov. A ktorého nedožitú osemdesiatku si vlani uctilo 130 karikaturistov z celého sveta. Václav Havel.

„Prvý raz som sa stretol s Václavom niekedy na jar 1964 v Prahe. (…) Pôsobil veľmi placho, ale čosi bolo zvláštne. Na plachého človeka sa vyjadroval veľmi presne, s jemnou dávkou irónie. Potom sme sa stretli v Bratislave a po premiére sme tiahli po nočnom meste. (...) Na druhý deň som sa dozvedel, že Václava spolu s Oldom Hlaváčkom, predstaviteľom hlavnej úlohy, zatkla Verejná bezpečnosť. Omotali sa vraj transparentom, na ktorom bolo napísané Nech žije Sovietsky zväz, alebo niečo podobné. Na VB spisovali s Václavom zápisnicu a pretože príslušník písal veľmi pomaly, Václav si sadol za písací stroj a naklepal to sám. Táto príhoda je v príkrom rozpore s jeho všeobecne uznávanou plachosťou,“ spomína Milan Lasica v publikácii Kdo řekl A, musí říct i B, ktorú pri príležitosti Havlovej sedemdesiatky zostavil Martin Bútora. 

Rozpory, protirečenia a paradoxy však boli v skutočnosti základnými stavebnými kameňmi Havlovho života i osobnosti. A veľmi dobre si ich bol vedomý aj on sám. Myslel na ne určite i vo chvíli, keď sa práve jemu, neveľmi schopnému a šikanovanému exvojakovi, ako seba samého opisoval, ušla historická rola zrušiť povinnú vojenskú službu.

V čom teda vlastne spočívala sila tohto nevysokého intelektuála? Prečo ho svet opakovane nominoval na Nobelovu cenu mieru a prečo sme v osemdesiatom deviatom unisono skandovali – Havel na hrad? Časť odpovedí sa skrýva v jeho príbehu.

Z vylúčenosti do vylúčenosti

Starý otec postavil pražský Palác Lucerna, strýko založil Filmové štúdio Barrandov. Pražská rodina, do ktorej sa v roku 1936 Václav narodil, bola známa, vplyvná, mala podnikateľský aj intelektuálny rozmer. Nástup komunistov všetko zmenil: prišli o majetok a prepadli sa na dno spoločenského rebríčka. S istou dávkou zveličenia by sa však dalo povedať, že dv...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-21 15:43:00 - Feat.: - Title: Výstava v Hornonitrianskom múzeu predstavuje históriu lesného hospodárstva 02 - Modified: 2024-04-13 10:30:00 - Feat.: - Title: Prečo vlastne hovoríme, že niečo je OK? Pozreli sme sa na históriu výrazu, ktorý používame každý deň aspoň raz 03 - Modified: 2024-04-10 05:18:37 - Feat.: - Title: „Géčko“ od Mercedesu má už 45 rokov. Jeho obľuba je dnes v iných sférach ako kedysi 04 - Modified: 2024-04-08 09:00:00 - Feat.: - Title: Oslavujeme Svetový deň Rómov. Ako dobre poznáš ich kultúru a históriu? Otestuj sa v našom kvíze 05 - Modified: 2024-04-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Ostrovný bandita. Superrýchlu omegu milovali zlodeji, politici ju však chceli zakázať
menuLevel = 2, menuRoute = history/profily, menuAlias = profily, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
24. apríl 2024 17:48