Kam je toto leto bezpečné vycestovať?

Situácia s koronavírusom sa mení doslova z hodiny na hodinu. Kým včera bolo ešte bezpečné vycestovať do niektorých krajín, dnes už to nemusí byť pravda. Zorientovať sa v aktuálnej situácii nám pomôžu aj užitočné internetové stránky Európskej komisie.

Kam je toto leto bezpečné vycestovať?
Zdroj: shutterstock

Všetci túžime po tom, aby sa naše životy vrátili do normálu, ale pri postupnom otváraní hraníc stále platia rôzne pravidlá. Ich cieľom je, aby pohyb cez hranice bol v prvom rade bezpečný a nezhoršoval pandemickú situáciu. Ako sa dozvieme, kam a za akých podmienok je bezpečné vycestovať, keď situácia sa mení doslova každým dňom? Európska komisia preto sprístupnila webovú stránku Re-open EU, ktorá poskytuje informácie v reálnom čase o hraniciach, dostupných dopravných prostriedkoch a službách cestovného ruchu v členských štátoch. Sú na nej aj praktické informácie o cestovných obmedzeniach, opatreniach v oblasti verejného zdravia a bezpečnosti v krajinách EÚ. Vysvetľuje, aké sú obmedzenia fyzického kontaktu alebo pravidlá pre nosenie rúšok v cieľovej krajine. Nová platforma je dostupná aj vo verzii pre mobilné telefóny ako webová aplikácia a je k dispozícii v 24 úradných jazykoch EÚ. Nájsť ju možno na webovej adrese „reopen.europa.eu“. Cieľom Komisie je poskytnúť Európanom všetky potrebné informácie a zároveň zaistiť, aby členské štáty spolupracovali a otvárali svoje vnútorné aj vonkajšie hranice koordinovane.

Zdroj: Shutterstock

Zrušili vám cestu? Máte svoje práva

Pandémia zmarila v tomto roku mnoho naplánovaných ciest. Podľa európskych pravidiel majú cestujúci právo na náhradu za cestovné lístky alebo balíčky služieb v hotovosti alebo vo forme poukazu. Keďže hotovostné úhrady výrazne zaťažili prevádzkovateľov, Komisia chce zatraktívniť práve cestovné poukazy. Ochráni tak nielen cestovné kancelárie a letecké spoločnosti, ale cestujúcim zaistí vhodnú kompenzáciu. Cestujúci však majú aj naďalej právo na finančnú kompenzáciu a poukazy ostávajú dobrovoľné. Navyše, minimálna splatnosť poukazov je 12 mesiacov, ak počas roka cestujúci svoj poukaz nevyužije môže požiadať o jeho preplatenie. Prioritou Komisie je nielen zaistenie možnosti znova bezpečne cestovať, stretávať sa s priateľmi, či príbuznými, ale aj ochrana práv spotrebiteľov a cestujúcich. V prípade, že sú ich spotrebiteľské práva porušené, môžu sa obrátiť na jedno z Európskych spotrebiteľských centier. Tie poskytujú informácie a poradenstvo o právach spotrebiteľov a pomáhajú pri riešení cezhraničných reklamácií a sporov v rámci EÚ. Sťažnosť môžete podať bezplatne na stránkach Európskeho spotrebiteľského centra v Slovenskej republike.

Všade iné pravidlá? Zorientujete sa v nich raz-dva!

Členské štáty pravidelne informujú o aktuálnych obmedzeniach. Aby sme sa v nich rýchlo  a prehľadne zorientovali, Komisia na svojom webovom sídle uverejňuje zoznam aktuálnych kontrol na vnútorných hraniciach, ako aj odkazy na iné relevantné informácie pre cestujúcich: o miestnej zdravotnej situácii, zdravotníckych službách, platných zdravotných protokoloch atď.

Zdroj: Shutterstock
Na čo sa mi zíde Európsky preukaz zdravotného poistenia?

Ako občania EÚ môžete vďaka európskemu preukazu poistenca využiť služby verejnej zdravotnej starostlivosti v ktorejkoľvek inej krajine EÚ, ako aj na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku. Európska legislatíva vám zaručuje rovnaké zaobchádzanie ako obyvateľom krajiny, v ktorej sa práve nachádzate. Niekedy však musíte uhradiť spoluúčasť, ktorú občania platia vopred.

V prípade plánovanej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte (vrátane Islandu, Lichtenštajnska a Nórska) sa môžete pri plánovaní cesty obrátiť na zdravotnú poisťovňu vo vašej krajine a získať informácie o vašich právach. Zhrnuté a podčiarknuté – ak je zdravotná starostlivosť bezplatná pre miestnych občanov, budete ju mať zadarmo aj vy, potrebujete len platný európsky preukaz zdravotného poistenia. Ako občania EÚ si môžete liečbu v zahraničí aj naplánovať (pred vycestovaním si však radšej vopred overte svoje práva na takýto typ liečby vo vašej zdravotnej poisťovni).

Za umením z pohodlia domova

Ak túžite po kultúrnych zážitkoch, ale nechcete za nimi cestovať do zahraničia, máme pre vás dobrú správu. Za umením sa môžete vydať bez toho, aby ste vytiahli päty z domu. Európska digitálna kultúrna platforma Europeana otvorila sekciu s názvom Discovering Europe, kde sa doslova v papučiach môžete vydať na prehliadku umeleckých diel a fotografií niektorých z najikonickejších miest Európy.

112 platí v celej Európe

Ak potrebujete pomoc, môžete bezplatne zavolať na číslo 112 z ktorejkoľvek pevnej linky alebo mobilného telefónu bez ohľadu na to, kde v EÚ sa nachádzate.

(Špeciálny projekt)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.