Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2018, 00:00

Fabrika udržiava zamestnanosť na rovnakej úrovni

Rozhovor, U. S. Steel v Košiciach funguje aj po skončení memoranda s vládou v normálnom režime. Podľa Juraja Vargu, šéfa odborov oceliarne, prepúšťanie nehrozí a odbory so zamestnávateľom neustále komunikujú.

Fabrika udržiava zamestnanosť na rovnakej úrovni
Zdroj: Oliver Ondráš

Po piatich rokoch prestalo platiť memorandum medzi U. S. Steel Košice a slovenskou vládou. Žiadna zo strán tak nemusí dodržiavať sľuby, ku ktorým sa zaviazala. Ohrozí to zamestnanosť vo fabrike?
Situácia vyzerá zatiaľ štandardne. Všetko funguje, ako má. Zamestnanosť je udržiavaná na rovnakej úrovni, náhrady fungujú v pomere jedna k jednej. To znamená, že ak niekto odíde alebo dovŕši vek odchodu do dôchodku, tak je nahradzovaný.


Pred dvomi rokmi však spoločnosť prepúšťala takmer 30 ľudí mesačne. Nebude sa situácia opakovať?
Rok 2016 bol z tohto pohľadu zlý. Vtedy za zvýhodnených podmienok odišiel nadstav alebo vytipované profesie technicko-hospodárskych zamestnancov. Od jesene, keď bol podpísaný dodatok k platnej kolektívnej zmluve, sa nič podobné nedialo a ani nedeje.


Koľko praco

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.