Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2018, 00:00

Fabrika udržiava zamestnanosť na rovnakej úrovni

Rozhovor, U. S. Steel v Košiciach funguje aj po skončení memoranda s vládou v normálnom režime. Podľa Juraja Vargu, šéfa odborov oceliarne, prepúšťanie nehrozí a odbory so zamestnávateľom neustále komunikujú.

Fabrika udržiava zamestnanosť na rovnakej úrovni
Zdroj: Oliver Ondráš

Po piatich rokoch prestalo platiť memorandum medzi U. S. Steel Košice a slovenskou vládou. Žiadna zo strán tak nemusí dodržiavať sľuby, ku ktorým sa zaviazala. Ohrozí to zamestnanosť vo fabrike?
Situácia vyzerá zatiaľ štandardne. Všetko funguje, ako má. Zamestnanosť je udržiavaná na rovnakej úrovni, náhrady fungujú v pomere jedna k jednej. To znamená, že ak niekto odíde alebo dovŕši vek odchodu do dôchodku, tak je nahradzovaný.


Pred dvomi rokmi však spoločnosť prepúšťala takmer 30 ľudí mesačne. Nebude sa situácia opakovať?
Rok 2016 bol z tohto pohľadu zlý. Vtedy za zvýhodnených podmienok odišiel nadstav alebo vytipované profesie technicko-hospodárskych zamestnancov. Od jesene, keď bol podpísaný dodatok k platnej kolektívnej zmluve, sa nič podobné nedialo a ani nedeje.


Koľko pracovníkov aktuálne oceliarne zamestnávajú?
Aj s dcérskymi spoločnosťami je to okolo 10 200 zamestnancov.

Aká je podľa vás budúcnosť memoranda?
Napriek tomu, že platnosť memoranda skončila, malo by byť medzi naším zamestnávateľom a vládou vyhodnotené. Všetci by sme mali byť s výsledkami oboznámení, taký je prísľub. Vieme však, čo sa momentálne na vláde deje, takže tieto veci sú zatiaľ, slušne povedané, sekundárne. Dôležité bude, či je vôbec nejaká ochota medzi vládou a firmou participovať na niečom takom, ako bolo memoran

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.