Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2018, 00:00

Ruský gigant Gazprom preberá slovenské vnúča

Ruský plynárenský gigant u nás roky predáva plyn cez svoju predĺženú ruku.

Ruský gigant Gazprom preberá slovenské vnúča
Zdroj: Reuters

Ruský plynárenský gigant kontrolovaný Kremľom na Slovensku roky predáva plyn cez svoju predĺženú ruku. Ide o nenápadnú spoločnosť Vemex Energo. Tá vlani zažila rekordný rok, svojim zákazníkov dodala plyn za viac ako 90 miliónov eur. V tuzemskom dodávateľovi energií pre veľkoobchodníkov a priemysel aktuálne dochádza k zmenám v majetkovej štruktúre.

Ruský pološtátny moloch Gazprom totiž u nás nahradí opätovne Gazprom. „Úrad začal správne konanie vo veci koncentrácie, ktorá podľa oznámenia spočíva v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľom Gazprom Germania GmbH z Nemecka nad podnikateľom Vemex Energo Bratislava,“ stroho uvádza Protimonopolný úrad Slovenskej republiky.

Gazprom svoju slovenskú vnučku so základným imaním vo výške 7,5 milióna eur ovláda cez jej materskú spoločnosť Vemex z Prahy. V nej priamo vlastní cez nemeckú filiálku Gazprom Germania vyše 50-percentný podiel. Ako menšinový vlastník v českej Vemex figuruje skupina KKCG jedného z najbohatších Čechov Karla Komáreka.

Zostávajúci tretinový podiel drží rakúska spoločnosť Centrex Europe E

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.