Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2018, 00:00

Číra káva zo Zemplína dobýva svet

Biznis originalite medze nekladie. Ukážka sviežich nápadov, ktoré sa vymykajú šedej mase. A fungujú.

Číra káva zo Zemplína dobýva svet
Zdroj: Clear coffee

Mala sa stať tajným tromfom v konkurenčnom boji proti odvekému rivalovi Coca-Cole. Nový pokus so zdravším nápojom sa však nestretol s úspechom. Naopak, skončil sa úplným fiaskom. Číra farba Crystal Pepsi totiž na konzumentov pôsobila opačným dojmom. Skaloverní fanúšikovia Pepsi odmietali nápoj, ktorý nemá charakteristickú hnedú farbu. Po niekoľkých tak mesiacoch zmizol z regálov.

Pozrite si aj archívne video HNtelevízie o priesvitnej káve zo Slovenska:

​Hoci si nadnárodný nápojový gigant PepsiCo s priesvitnou kolou vylámal zuby, dvaja mladíci z Košíc píšu s prvou bezfarebnou kávou na svete úplne iný príbeh. „Crystal Pepsi som nikdy nepil. Isté však je, že náš produkt prináša novú alternatívu pre ľudí. Ja si myslím, že si nájde fanúšikov,” hovorí pre HN Dávid Nagy, autor nápadu s výrobou priesvitnej kávy. Nápoj Slovákov je jedinou kávou s farbou čistej vody na svete. Objavil sa i v japonskej televízii a písali o ňom viaceré prestížne médiá zo zahraničia.

Od nápadu k realizácii
Koncom roku 2015 si preto bratia Adam a Dávid Nagyovci založili vlastnú spoločnosť Clear Coffee. Tá vo svojej malej fabrike v dolnozemplínskej Strede nad Bodrogom denne vyrobí stovky dvojdecových fliaš netradičného nápoja. Okrem bratov vo firme pracujú ďalší dvaja zamestnanci. Vlani z liniek minizávodu Clear Coffee zišlo až stotisíc kusov bezfarebnej kávy. Biznis mladíkov však generuje zaujímavé čísla. Vlani Košičania utŕžili takmer 107-tisíc eur a pripísali si prvý zisk vo výške 17-tisíc eur.


Myšlienka sa v hlave Dávida Nagya zrodila niekedy pred piatimi rokmi. Svojmu vynálezu dokonca tak dôveroval, že v práci dal výpoveď. „Keďže konzumujeme veľa kávy, tak sme vždy mali problém s faktom, že káva farbí zuby. Na trhu nič podobné nebolo. Preto sme sa rozhodli vytvoriť nový nápoj,“ vraví Dávid.

Pôvodne pritom zamýšľali uvariť bielu kávu. Bol to nakoniec práve jeho brat Adam, kto prišiel na tajnú receptúru novej formy kávy. Po troch mesiacoch experimentovania namiešali prvú bezfarebnú kávu na svete. Vyrába sa unikátnou technológiou, aká ešte nikdy predtým nebola použitá pri výrobe kávy. Keďže sa pri nej z nápoja kofeín stráca, Slováci to kompenzujú pridaním vysokokvalitného prírodného kofeínu získaného z kávových zŕn.

Spočiatku sa firme nedarilo podľa predstáv. Svetový unikát nespravil „dieru“ do sveta tak, ako bratia očakávali. Keďže rozruch okolo produktu neprichádzal, Dávid sa odsťahoval do Londýna za prácou a tam pomaly rozbiehal podnikanie. Hlavné mesto Británie sa vtedy napokon stalo ich najväčším trhom.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.