Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2018, 00:00

Pražské sídlo padlej nebankovky si nárokujú Cyperčania z Bratislavy

Český finančný dom WPB, ktorému v roku 2014 tamojšia centrálna banka odňala licenciu, môže prísť o lukratívne nehnuteľnosti v Prahe. Tie údajne patria spoločnosti Gallegos z Bratislavy s cyperským pozadím.

WPB Capital spořitelní družstvo.
Zdroj: flickr.com

Pražania ju poznajú pod názvom Edisonova transformačná stanica či Palác Edison. V lukratívnej budove za milióny eur v centre Prahy dlhé roky sídlila česká nebankovka WPB Capital spořitelní družstvo.

Tá po zásahu Českej národnej banky padla a pred štyrmi rokmi skončila v likvidácii. O jej osud a majetok sa preto zvádza na súdoch tvrdý boj.

Pražský palác nebankovky i s priľahlým pozemkom v účtovnej hodnote takmer 5,5 milióna eur sa pritom podľa zistení HN ocitá v súpise majetku bratislavskej spoločnosti Gallegos so zahmleným cyperským pozadím.

Firma je od vlaňajška v konkurze a jej aktíva sa preto budú rozpredávať za zlomok skutočnej hodnoty. Na liste vlastníctva však ako majiteľ pražských nehnuteľností figuruje od konca roka 2012 práve finančná spoločnosť WPB Capital.

Firma Gallegos na výpise z katastra dokazujúcom vlastníctvo zapísaná nie je a ani nikdy nebola. O to, či v konkurze Palác Edison zmení majiteľa alebo nie, sa preto povedie súdny spor. „Súd ukladá spoločnosti WPB Capital spořitelní družstvo podať na Okresnom súde Bratislava I žalobu voči správcovi konkurznej podstaty úpadcu Gallegos na vylúčenie súpisových zložiek majetku všeobecnej podstaty,“ uvádza v uznesení sudkyňa Katarína Bartalská.

Žalobu podajú
Advokát Jiří Švihla, ktorého do pozície likvidátora n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.