Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2019, 00:00

Na Gemeri chcú meniť odpad na elektrinu

Českí investori zo spoločnosti Team Energo plánujú vybudovať termické elektrárne v Kokave nad Rimavicou i Krásnohorskej Dlhej Lúke.

Na Gemeri chcú meniť odpad na elektrinu
Zdroj: Dreamstime

Na Slovensku skončí z vyprodukovaného 1,8 milióna ton odpadu až 1,2 milióna na skládkach. V percentuálnom vyjadrení ide až o 66 percent všetkého komunálneho odpadu. Európsky priemer sa pritom drží hranice 26 percent. Toľko hovoria štatistiky. Brusel však tlačí skládkovanie komunálneho odpadu smerom k nule tak, aby do roku 2030 na smetisku skončila iba desatina odpadov.


To otvára dvere biznisu s jeho energetickým zhodnotením – premenou na energie spaľovaním. Medzeru na trhu sa pritom snaží zaplniť viacero investorov. Na Gemeri, konkrétne v Krásnohorskej Dlhej Lúke a Kokave nad Rimavicou, plánuje výstavbu dvoch termických elektrární na spaľovanie odpadov spoločnosť Team Energo z Brna. „Navrhovaná činnosť ponúka efektívne riešenie, ako znížiť množstvo komunálneho odpadu ukladaného na skládky odpadov a súčasne využiť energetický potenciál tohto na účely výroby elektrickej energie, kto

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.