StoryEditor

Burzové noviny krátko

12.08.2002, 00:00

Prítomnosť nového strategického investora v Českom Telecome by mala viesť k zmene profilu finančného rizika spoločnosti po jej privatizácii. Uviedla to vo svojom hodnotení ratingová agentúra Moody's, ktorá poukazuje na skutočnosť, že v súčasnosti Český Telecom ťaží zo silných koeficientov ochrany dlhov, keď disponibilný cash flow je na úrovni 76 % v roku 2001. Keďže zmena vlastníka Českého Telecomu je takmer istá, podľa Moody's sa môžu ešte objaviť témy, ktoré bude potrebné doriešiť.
(SITA)
Rada Úradu pre finančný trh (ÚFT) nevyhovela protestu Generálnej prokuratúry SR (GP) vo veci neoprávneného fakturovania poplatkov v Stredisku cenných papierov (SCP), a. s. Uviedol hovorca úradu Marek Kačmár. Rada podľa neho nemohla vyhovieť protestu prokurátora vzhľadom na jeho rozsah aj obsah. GP namietala voči zákonnosti postupu pri schvaľovaní nového cenníka poplatkov SCP a nie voči výške poplatkov. "Prokuratúra dostala rozhodnutie rady ÚFT minulý týždeň a v súčasnosti zvažujeme ďalší postup," uviedla zástupkyňa riaditeľa netrestného odboru GP Mária Drechslerová.
(SITA)
Národná banka Slovenka (NBS) opäť zaznamenala pokles devízových rezerv SR. Rezervné aktíva SR sa v minulom týždni oproti predchádzajúcemu znížili o 158,3 mil. USD a k 7. augustu dosiahli výšku 9,4659 mld. USD. Zníženie devízových rezerv zaznamenali tak bankové domy, ako aj centrálna banka. Rezervy komerčných bánk sa v minulom týždni znížili o 83,7 mil. USD na 1,9958 mld. USD. V NBS rezervné aktíva klesli o 74,6 mil. USD a dosiahli tak výšku 7,4701 mld. USD. Devízové rezervy SR dosiahli ku koncu vlaňajška 6,4778 mld. USD.
(SITA)
Obchodný deficit Veľkej Británie sa v júni výrazne prehĺbil, pričom prudký pád exportu odzrkadlil stagnáciu svetovej ekonomiky. Vyplýva to z oficiálnych údajov britského Národného štatistického úradu (ONS). Deficit obchodnej bilancie sa v júni zvýšil na 3,05 mld. libier (GBP) z revidovaného májového deficitu 1,8 mld. GBP. Export padol v júni v porovnaní s májom na 14,90 mld. GBP z úrovne 17,10 mld. GBP, kým import sa mierne znížil na 17,95 mld. GBP z úrovne 18,91 mld. GBP.
Medzinárodný menový fond vo štvrtok zvýšil pôžičku pre Uruguaj o 494 mil. USD na celkových 2,8 mld. USD, aby pomohol krajine vyrovnať sa s nedávnou krízou. Zvýšenie úveru nasledovalo po tom, čo USA poskytli krajine výpomocný úver vo výške 1,5 mld. USD.
Úver od USA bude splatený prostriedkami, ktoré v tomto týždni uvoľní MMF, Svetová banka a Medziamerická rozvojová banka (IADB). V stredu IADB schválila pre Uruguaj úver vo výške 500 mil. USD a Svetová banka vo štvrtok zvažuje zrýchlený úver vo výške 250 mil. USD.
(SITA)
Francúzske ministerstvo financií v piatok poverilo šesť bánk poradenskými službami spojenými s privatizáciou elektrárenskej firmy Electricité de France (EdF) a plynárenskej spoločnosti Gaz de France (GdF). Vybrané banky sa budú podieľať i na znížení väčšinového podielu štátu v leteckej spoločnosti Air France. Francúzska vláda chce prostriedky z privatizácie použiť na zníženie daní a posilnenie dôchodkových fondov.
(TASR)

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
19. august 2022 01:54