Robert FicoPavol Funtál
StoryEditor

Robert Fico: Politika spálenej zeme

05.09.2017, 00:00

Na prelome augusta a septembra sme si pripomenuli dva významné sviatky. Slovenské národné povstanie a Deň Ústavy. Ide o najvýznamnejšie udalosti novodobých dejín, ktoré si zaslúžia náš rešpekt. Povstaním sme odmietli fašizmus a režim, ktorý mu slúžil a perzekvoval vlastných občanov. Deň Ústavy je zase príbeh, keď dozreli všetky okolnosti, aby sme si slobodne vybrali možnosť žiť samostatne. Slovenská republika tak vznikla na slobodnej demokratickej vôli občanov, ktorú politickí predstavitelia vyjadrili prijatím Ústavy.

Aké zrkadlo nám nastavilo pripomenutie týchto udalostí? Musím otvorene povedať, že veľmi rozpačité. Odhalilo stav a úroveň politickej scény. Hlavne však opozície. V Banskej Bystrici, kde predstavitelia OĽaNO narúšali pietny akt osláv, sa ukázalo, akú máme nedospelú, priam politicky pubertálnu opozíciu. Rešpekt a úcta k padlým im zjavne nič nehovoria. Nerozumejú symbolike dejín, ktorá tvorí hrdinskú stopu v historickom vedomí národa. Najmä v čase, keď vidíme, že sa aktivizujú Tisovi pohrobkovia, bolo elementárnou povinnosťou opozície ukázať, na akých hodnotách stojí. Namiesto zodpovedného politického postoja predviedli predstavitelia OĽaNO krčmové výkriky na úrovni tých, ktorí dnes vládnu na župe v Banskej Bystrici. Stojí pred nami zložitá úloha vrátiť župu v Banskej Bystrici do slušných rúk a očakávam od OĽaNO, ako aj opozície zodpovedné rozhodnutie, aké urobil aj Smer, ktorý podporil najsilnejšieho nezávislého kandidáta.

Oslavy Ústavy zase ukázali nízku úroveň historického a politického vedomia strany SaS. Jej líder označil oslavy za papalášizmus a odmietol sa na nich zúčastniť. Takto formuje spoločenské vedomie ľudí na Slovensku človek, ktorý má najvyššie politické ambície a tvrdí, že je mocenskou alternatívou. Vyprahnutá bezhodnotová politika postavená len na excelových tabuľkách, aj to zlých, je katastrofou pre túto krajinu. Pozvanie na oslavy Ústavy odmietol štýlom hodným štamgasta jedného z bruselských barov, ktorého pozval niekto k susednému stolu. Pripomenutie týchto sviatkov vnímam ako premárnenú šancu dokázať, že sa politická scéna posunula ďalej.

Moderné a sebavedomé národy nám ukazujú, ako slávia svoje významné historické medzníky – či už ide o pád Bastily alebo Deň vďakyvzdania. Politika spálenej zeme, permanentnej zákopovej vojny, ktorá rozdeľuje spoločnosť, tejto krajine škodí. Ak si nevieme podať ruku ani pri historických symbolikách, ako chceme riešiť európske výzvy. Politická dospelosť sa zjavne stáva na Slovensku žiadaným artiklom.

01 - Modified: 2022-09-23 13:39:20 - Feat.: - Title: Stíhanie Haščáka bolo typickým politickým procesom, vyhlásil Fico 02 - Modified: 2022-09-18 18:36:03 - Feat.: - Title: Heger: Brusel v prípade Maďarska koná v zmysle toho, čo schválili členské štáty 03 - Modified: 2022-09-18 10:11:12 - Feat.: - Title: HN24: Fico v diskusii 04 - Modified: 2022-09-13 08:47:37 - Feat.: - Title: Fico potrebuje neúspešné rerefendum 05 - Modified: 2022-09-20 10:13:53 - Feat.: - Title: Sociologička pre HN: Takýto rozvrat nebol ani za Mečiara či Fica, jediným riešením je odstavenie Matoviča
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
24. september 2022 11:03