TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Kažimírova reakcia na Kiskovu kauzu: Nemoralizujem, iba pragmaticky odporúčam

29.09.2017, 00:00
Vzdanie sa daňového tajomstva je spôsob, ako anonymom vyraziť zbrane.

V posledných dňoch hladinu médií stále víria zverejnené informácie o účtovníctve firmy KTAG, súvisiace s prezidentskými voľbami v roku 2014. V tejto súvislosti bolo napísaných a odvysielaných množstvo príspevkov, článkov, komentárov a „overených“ informácií.

Mnohé médiá mi dávajú do úst vyjadrenia, ktoré som nikdy nepovedal, a preto by som sa touto cestou chcel vyjadriť k medializovaným správam.

Iba rada
Pred niekoľkými dňami som sa stretol s prezidentom republiky Andrejom Kiskom. Pravdou je, že na tomto stretnutí, ktoré sa konalo z popudu pána prezidenta, som mu odporučil, aby v tomto prípade zvážil vzdanie sa práva na daňové tajomstvo. Bola to rada a odporúčanie, preto odmietam vyjadrenia, že som ho vyzýval alebo k niečomu tlačil.

Nemoralizujem, nepoučujem, už aj preto, že sám som pred vstupom do politiky podnikal a dobre si uvedomujem, akú mieru neistoty a rizika pre politika takáto minulosť prináša.
Jednoducho sme sa rozprávali a ja som mu poradil takýto krok.

Ako na anonyma
Je to podľa mňa najlepšia cesta, ako „vyraziť“ zbrane z rúk niekomu, kto anonymne zverejňuje informácie podliehajúce daňovému tajomstvu s cieľom ich zneužitia. V posledných týždňoch či mesiacoch k tomu došlo niekoľkokrát a najlepším spôsobom, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu týchto správ zo strany anonymných zasielateľov, je zverejnenie informácií, ktoré inak podľa platnej legislatívy podliehajú daňovému tajomstvu. Vo vzťahu k prezidentovi teda išlo o čisto pragmatickú radu, ktorou by mohol zamedziť podobným útokom na svoju osobu.

Na druhej strane odmietam, aby médiá ukazovali prstom a vynášali rozsudky o tom, odkiaľ informácie unikli. Pretože to ešte dnes zďaleka nie je isté a musia to vyšetriť orgány činné v trestnom konaní. Politici alebo médiá by sa nemali v takýchto prípadoch za každú cenu pasovať do úlohy detektívov. Ako som už viackrát povedal, je zadefinovaný úzky okruh ľudí, ktorí s týmito dokumentmi prišli do kontaktu, a je na príslušných orgánoch, aby vec dotiahli do konca.

Nemám problém
Mojou úlohou je sprostredkovať parlamentnému výboru pre financie a rozpočet vysvetlenie okolností a parametrov financovania prezidentskej kampane. Aj v tomto kontexte má moje odporúčanie pre pána prezidenta Andreja Kisku zverejniť informácie podliehajúce daňovému tajomstvu logiku – pragmatickú aj politickú.

A tak, ako som sa dočítal v komentári nemenovaného redaktora o tom, kedy zverejním informácie týkajúce sa mojej osoby, môžem odpovedať veľmi jasne, že s prípadným obmedzením daňového tajomstva počas obdobia výkonu tej alebo onakej ústavnej funkcie principiálny problém nemám.

01 - Modified: 2023-01-24 08:43:51 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako aj mňa urazila Iveta 02 - Modified: 2023-01-19 11:32:41 - Feat.: - Title: Prinesie verdikt nad Rajeckým zlom? Nebola mi ponúknutá ochrana, hovorí pre HN 03 - Modified: 2023-01-18 11:58:22 - Feat.: - Title: Luxusná značka Hugo Boss prekonala očakávania 04 - Modified: 2022-12-27 15:42:10 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako sa nezblázniť v roku 2023 05 - Modified: 2022-12-12 15:06:25 - Feat.: - Title: Daňová kauza exprezidenta Kisku zamrzla. Sudca vyše osem mesiacov študuje obžalobu
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
28. január 2023 03:55