TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Robert Fico: Slovensko na prvom mieste!

19.02.2018, 23:00
Slovensko first! Obmena Trumpovho sloganu mi napadá v súvislosti s krokmi, ktoré sa chystáme prijať na trhu práce.

Slovensko first! Obmena Trumpovho sloganu mi napadá v súvislosti s krokmi, ktoré sa chystáme prijať na trhu práce. Vzhľadom na to, že sa dramaticky otvárajú nožnice medzi potrebami trhu práce a ponukou vzdelávacieho systému, je na stole legitímna úvaha o centralizácii riadenia odborného školstva. Fakty sú jednoznačné. Firmy na aktuálny školský rok ponúkli 2 300 miest v duálnom systéme odborného vzdelávania, ale obsadená je len polovica. Navyše, prognózy, ktoré má vláda k dispozícii, ukazujú, že do roku 2022 budú mať najväčší problém zamestnávatelia v strojárstve a automobilovom priemysle. Každý rok bude na Slovensku chýbať od 2 500 do 3 500 mechanikov strojov a zariadení, nástrojárov, strojných mechanikov, elektromechanikov a podobných profesií. To sú stredoškolské študijné odbory, v ktorých je aktuálny počet študentov a učňov hlboko pod úrovňou potrieb na najbližších päť až sedem rokov.

Stále si stojím za tým, že Slovensko sa nesmie stať predmestím Bruselu, a preto prijmime opatrenia, ktoré možno budú aj bolieť, a predstavitelia VÚC budú kričať. Každý rok však otvárame študijné odbory, absolventov ktorých potreby trhu neuživia, či už ide o všeobecných dizajnérov, propagačných grafikov, animátorov voľného času a podobne.

Takýto prístup je trestuhodným plytvaním verejných financií a neodpustiteľným hazardovaním s osudmi mladých ľudí a ich rodín. Ročne prichádza na trh práce zhruba 30-tisíc absolventov stredných škôl, ale aktuálne zistenia ukazujú, že až 63 percent z nich nenastupuje na pracovné pozície, pre ktoré získali kvalifikáciu počas štúdia a odbornej prípravy. Ak k tomu pripočítame 57 percent absolventov vysokých škôl, ktorí taktiež pracujú v iných profesiách, než na ktoré sa pripravovali, ročne štát vynakladá zhuba 250 miliónov eur na neuplatniteľné štúdium mladých ľudí.


Smutné je, že ide o mladú generáciu so sociálnou frustráciou, ktorá sa môže stať ľahkou korisťou pre neštandardné politické strany s radikálnou a extrémistickou rétorikou. Naším cieľom je, aby sa každý absolvent školy v pracovnom živote uplatnil na adekvátnom a slušne zaplatenom pracovnom mieste. Ideme diskutovať s predstaviteľmi VÚC o nastavení efektívneho duálneho systému a verím, že bez ohľadu na politické tričká pochopia záujem štátu. Prvý krok vidím v posilnení vplyvu krajských rád pre odborné vzdelávanie, v ktorých sú zastúpení predstavitelia zamestnávateľov i úradov práce, na rozhodovanie samosprávnych krajov o štruktúre stredných a odborných škôl. Ten druhý krok by bol zase prijatie novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Očakávam v ňom zmeny, ktoré donútia VÚC rešpektovať vo väčšej miere vývoj dopytu na trhu práce po jednotlivých profesiách. Ide nám o slovenských občanov, a preto pre moju politiku stále platí – Slovensko na prvom mieste!

01 - Modified: 2023-09-27 18:52:34 - Feat.: - Title: Posledná predvolebná debata: Na RTVS diskutovali Fico, Šimečka a Pellegrini. Sledovali sme to online 02 - Modified: 2023-09-27 13:30:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: O predvolebných úzkostiach a utláčaných katolíkoch 03 - Modified: 2023-09-27 17:39:52 - Feat.: - Title: Sulík bol v minulosti proti zákonu o lobingu, dnes už je v názore zmierlivejší a jeho schválenie by zvažoval 04 - Modified: 2023-09-29 13:22:08 - Feat.: - Title: Zelené energie sú na Slovensku na konci životnosti. Veľkým solárnym parkom hrozí, že zostanú opustené 05 - Modified: 2023-09-25 18:25:31 - Feat.: - Title: PS má menej potenciálnych partnerov ako Smer, hovorí odborníčka. Od čoho záleží, aký by bol Fico premiér?
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
30. september 2023 10:53