Daniel KollárPavol Funtál
StoryEditor

Medzi bublinou a revolúciou v systéme

12.04.2018, 00:00

Keď sa stal bitcoin druhým najvyhľadávanejším výrazom na Googli, spolu s „návodmi“, ako na virtuálnych menách zarobiť, do istej miery ma zneistila predstava možných dôsledkov. Pri poskytovaní investičných produktov máme ako banka množstvo legislatívnych povinností s cieľom chrániť klienta a v čo najväčšom rozsahu informovať o možných rizikách. Do veľkej miery to má svoje opodstatnenie, lebo klienti sa neraz ešte len učia, ako na to, a investície si iba postupne nachádzajú miesto v ich portfóliách.

Ale môžeme v prípade kryptomien vôbec hovoriť o investovaní? Nazval by som to skôr dobrodružstvom, pri ktorom len ťažko predvídať pravdepodobnosť červených alebo čiernych čísel na konci dňa. Aj preto ma až tak neprekvapilo rozhodnutie Twitteru a Facebooku obmedziť reklamu na kryptomeny, uvedomujúc si zraniteľnosť koncového článku.


Nejednotný pohľad dvadsiatky najväčších ekonomík sveta aj členských štátov EÚ len potvrdzuje komplikovanosť témy. Virtuálne meny, pochopiteľne, lákajú. Kombinujú v sebe niečo nové, inovatívne, do veľkej miery anonymné. Navyše, akákoľvek absencia regulácie predstavuje protipól v súčasnom, často preregulovanom svete. Bitcoin, ethereum, litecoin ani ďalšiu z množstva kryptomien nenatlačíte a nenalejete podľa potreby do ekonomiky. Otázkou však je, či to ako argument pre investovanie do nich a ich dôveryhodnosť stačí. Aj v kontexte doby, keď kyberkriminalita naberá nevídané rozmery.


Vrátim sa však k úvodu. Medzi vývojom hodnoty bitcoinu a intenzitou „gúglenia“ informácií o ňom bola vlani až 91-percentná korelácia. Čím viac sa mu teda darilo, tým vyšší bol záujem oň. Som presvedčený o tom, že keby v 17. storočí existoval internet, podobne by sa riadili aj „investori“ v Holandsku počas neslávnej tulipánovej horúčky.


Aj pri pohľade na popularitu témy bitcoin medzi slovenskými návštevníkmi internetu vidno rovnaký trend. A že nezostalo iba pri hľadaní, sme zaregistrovali aj my. V druhej polovičke roka sa klienti začali oveľa viac zaujímať o nákupy kryptomien.


Pohľad na kryptomeny nie je určite čiernobiely. Mnohé z vlastností, respektíve technológií, ktoré kryptomeny využívajú, spolu s nízkou nákladovosťou transakcií, môžu slúžiť ako inšpirácia aj pre iné odvetvia vrátane toho finančného. Ak by však mal byť záujem o kryptomeny hnaný len vidinou niečoho nového, zatiaľ neregulovaného a mimo dosahu vlád, to nestačí. Ľahko by sa z nich mohol stať príklad typickej bubliny do učebníc ekonómie namiesto revolúcie v menovom systéme.

01 - Modified: 2023-06-06 13:56:27 - Feat.: - Title: Slováci sú v investovaní (zatiaľ) slabí. Ideálne je začať s investíciou do akciových indexov 02 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko čaká český scenár. Dane stúpnu aj nám, vinník je jasný (komentár) 03 - Modified: 2023-05-23 15:02:28 - Feat.: - Title: Stellantis má problémy v Kanade aj v Taliansku. Nový potenciál však objavil vo Francúzsku 04 - Modified: 2023-05-26 08:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Stáva sa z kresťanstva na Slovensku hra na telefón? 05 - Modified: 2023-05-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Budúci premiér odrazil Fica, no jeho méta je ďalej. Čo si Ódorova vláda nenechá do jesene ujsť
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
09. jún 2023 14:24