Daniel KollárPavol Funtál
StoryEditor

Deficit ľudí brzdí firmy

10.05.2018, 00:00

Prednedávnom sme spolu s kolegami navštívili jedného z našich klientov, ktorý otvoril novú prevádzku na spracovanie mliečnych produktov. Niekoľkomiliónová investícia na západnom Slovensku, ktorú sme mali možnosť podporiť, s takmer plne automatizovanou prevádzkou, však naráža na kľúčový problém – chýbajúcich zamestnancov. Musia si preto vypomáhať pracovnou silou z iného závodu. A aj keď prácu, ktorú predtým bežne vykonávali traja zamestnanci, zabezpečí po novom jedno robotické rameno, nestačí to.

Úloha banky sa už dávno nekončí „len“ pri poskytnutí úveru. Musíte poznať reálne podmienky, v ktorých podnikatelia fungujú, ich ambície a možnosti, ale aj najväčšie riziká. Rozhodli sme sa preto, že v spolupráci s expertmi v odbore začneme pravidelne merať nálady podnikateľov – na reprezentatívnej vzorke, naprieč celým Slovenskom – od živnostníkov cez malé a stredné podniky až po veľké firmy.


Náš prvý index očakávaní firiem poukázal na prevládajúci optimizmus. Takmer polovica z nich očakáva vyšší dopyt a v priemere štyria z desiatich podnikateľov plánujú počas roka zvyšovať svoje investície. Ekonomická situácia im praje, no zostávajú opatrní. Nesplácané úvery sa dostali na pokrízové minimá a svoj rozvoj financujú prioritne z vlastných zdrojov.


Na druhej strane, stúpajú ich obavy z nedostatku kvalitnej pracovnej sily, čo radia medzi najväčšie riziká hneď po legislatívnych zmenách. Už zďaleka nejde iba o obľúbené generické frázy, ale reálny dosah na biznis. Svedčí o tom aj fakt, že až 40 percent podnikov rôznej veľkosti už muselo z dôvodu nedostatku pracovníkov odmietnuť niektorú zo zákaziek. V prípade každej desiatej firmy je dosah taký výrazný, že je nútená odmietnuť až tretinu zákaziek. Problém potvrdili malí podnikatelia, živnostníci, ale aj stredné podniky a veľké korporácie – najmä v Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji.


Nie je to len problém Slovenska a vybraných podnikov, ale tento trend je badateľný v celom stredoeurópskom regióne vrátane najsilnejšej európskej ekonomiky a pre nás kľúčového Nemecka. Rovnaký prieskum robila aj naša sesterská ČSOB v Česku a výsledok bol totožný.


Ekonomike sa darí solídne, čo praje rýchlejšej tvorbe pracovných miest. Na druhej strane, zmena kvalifikácie či zručností si vyžaduje určitý čas. Aj príklad prevádzky z úvodu potvrdzuje, že ani automatizácia tento kľúčový problém nevyrieši. Nedostatok kvalitnej, kvalifikovanej pracovnej sily sa ukazuje ako reálna brzda ďalšieho ekonomického rastu.

01 - Modified: 2023-06-01 22:00:00 - Feat.: - Title: Slovensko čaká český scenár. Dane stúpnu aj nám, vinník je jasný (komentár) 02 - Modified: 2023-05-23 15:02:28 - Feat.: - Title: Stellantis má problémy v Kanade aj v Taliansku. Nový potenciál však objavil vo Francúzsku 03 - Modified: 2023-05-26 08:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Stáva sa z kresťanstva na Slovensku hra na telefón? 04 - Modified: 2023-05-12 22:00:00 - Feat.: - Title: Budúci premiér odrazil Fica, no jeho méta je ďalej. Čo si Ódorova vláda nenechá do jesene ujsť 05 - Modified: 2023-05-09 12:07:53 - Feat.: - Title: Ako sa bude dariť cene čierneho zlata? Ďalší kurz určia USA
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
03. jún 2023 06:50