Peter PellegriniTASR
StoryEditor

Peter Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet slúži ľuďom

10.12.2018, 23:00
Napriek tomu, že ide o vyrovnaný rozpočet, že znižujeme našu zadlženosť, dbáme na to, aby sme menili kvalitu života našich občanov k lepšiemu.

V týchto dňoch pristúpila moja vláda a parlament k významnému kroku v mladej slovenskej histórii. V parlamente bol schválený návrh vyrovnaného rozpočtu, ktorý v sebe nesie niekoľko zásadných odkazov. V etickej rovine za podstatné považujem, že sme skončili so zadlžovaním našich mladších generácií. V zahraničnopolitickej je to odkaz partnerom v eurozóne, že si ctíme pravidlá a záleží nám na jej stabilite a prosperite. A napokon v ekonomicko-sociálnej rovine považujem za dôležité slovenskej verejnosti povedať, že ak sa darí štátu, musí to pocítiť aj občan.

Napriek tomu, že ide o vyrovnaný rozpočet, že znižujeme našu zadlženosť, dbáme na to, aby sme menili kvalitu života našich občanov k lepšiemu. Tento rozpočet sme nerobili pre analytikov. Za každým číslom v jednotlivých kapitolách vidíme človeka, jeho osud, ktorý potrebuje našu pomoc. Rozpočet na budúci rok má ambíciu meniť úroveň a kvalitu života ľudí na Slovensku. Chceme mať zo Slovenskej republiky modernú, dynamicky sa rozvíjajúcu krajinu a som rád, že aj v tejto oblasti sme sa zásadne posunuli vpred.
Najbezprostrednejšie občania pocítia nárast miezd vo verejnom sektore, zvyšovanie minimálnej mzdy, ale aj opatrenia štátu na lepšie ohodnotenie práce v noci, cez víkendy a vo sviatky. Minimálna mzda stúpne od januára budúceho roku z doterajších 480 na 520 eur. Vyššie výplaty sa týkajú viac ako 150-tisíc zamestnancov, a to v súkromnom aj vo verejnom sektore.

V najbližších dvoch rokoch tak dôjde k historicky najvyššiemu zvýšeniu platov zamestnancov verejnej správy. Prakticky v priebehu jedného roka o 20 percent. Zvýšenie sa týka 350-tisíc zamestnancov štátu počnúc všetkými profesiami.

V sociálnej oblasti si ako jednu z priorít uvedomujeme podporu rodinnej politiky. Demografické riziká nám velia podporovať a sociálne ochraňovať mladé rodiny s deťmi. Celková podpora rodiny predstavuje výdavky v sume 756 miliónov eur. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že jedným z najdôležitejších sociálnych opatrení je zavedenie bezplatného stravovania v materských a na základných školách.

V rozpočte sme nezabudli ani na našich poľnohospodárov, kde sa ráta s rezervou 50 miliónov eur. Počítame s tým, že poklesne DPH na ubytovanie z 20 na 10 percent a zavedú sa dotované rekreačné poukážky na dovolenku na Slovensku. Od januára si polepšia aj seniori, počíta sa s tým, že priemerný starobný dôchodok sa zvýši. Rád by som sa pristavil pri oblasti zdravotníctva. Celkové príjmy sa tu na rok 2019 predpokladajú vo výške 5,04 miliardy eur s medziročným rastom 243,8 milióna eur.
Uvedené čísla jasne ukazujú, že našou ambíciou je v budúcom roku formovať moderný a sebavedomý štát so silnou sociálnou politikou. Priateľský k občanom a meniaci kvalitu ich života. Držme si palce, priatelia!

01 - Modified: 2022-06-30 10:49:04 - Feat.: - Title: Šéf agentúry Focus Slosiarik pre HN: Ficova minulosť limituje možnosti rastu dôvery voči nemu 02 - Modified: 2022-06-28 16:34:08 - Feat.: - Title: Pellegrini: Koalícia pokračuje v divadle, chce sa udržať pri moci za každú cenu 03 - Modified: 2022-06-25 11:28:40 - Feat.: - Title: Fico: Sme pripravení na spoluprácu so stranou Hlas v komunálnych voľbách. Spolu zvíťazíme 04 - Modified: 2022-06-25 22:00:00 - Feat.: - Title: Matovič obvinil SaS zo spiknutia. Sulík mu poslal jasný odkaz 05 - Modified: 2022-06-22 11:39:09 - Feat.: - Title: Pellegrini: Matovičov balík pomáha len rodinám a aj to len niektorým
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
01. júl 2022 09:25