TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Dosť bolo politikárčenia s našou bezpečnosťou

11.01.2022, 23:00
Hystéria okolo obrannej dohody s USA je učebnicovým príkladom toho, ako sa dá nafúknuť odborná téma s cieľom cynicky z nej vytĺcť politický kapitál.

Nespadla z neba, nechce nám ju nanútiť George Soros a nevymysleli ju ani súčasní šéfovia rezortov obrany a diplomacie. Korene Dohody o obrannej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými – DCA, o ktorej sa tak búrlivo diskutuje, siahajú do čias predchádzajúcej vlády, na čele ktorej stál Smer a aktívne ju podporoval.

O to bizarnejšie vyznieva opozičné divadlo plné klamstiev a demagógie, ktoré už vyše týždňa režírujú, okrem iných, aj expremiéri Fico s Pellegrinim. Tí, ktorým ešte pred pár rokmi táto štandardná zmluva v oblasti obrany neprekážala, dnes farizejsky maľujú čertove rohy nášmu spojencovi a garantovi bezpečnosti. Lídri súčasnej parlamentnej opozície, za výdatného potlesku prokremeľských dezinformačných webov, rozličných ultranacionalistických skupín či pseudoanalytikov, zneužívajú dôležitú tému na získavanie hlasov zneistených a oklamaných občanov.

A čo je nemenej vážne – tento hazard so stabilitou Slovenska predvádzajú v čase stúpajúceho napätia vo východnej Európe, najmä na ukrajinsko-ruskej hranici, zatiaľ čo na jeho pozadí stále pokračuje hybridná vojna spolu s vlnou škodlivej propagandy a dezinformačných kampaní.

Preto hovorím – prestaňme politikárčiť s našou bezpečnosťou, kým je ešte čas. Hystéria okolo obrannej dohody s USA, je učebnicovým príkladom, ako sa dá nafúknuť odborná téma s cieľom ďalej štiepiť už beztak rozhádanú spoločnosť. Fakty a pravdivé argumenty nesmú byť prehlušené výkrikmi tých, ktorí sa nedokážu zmieriť s tým, že Slovensko je súčasťou slobodného sveta, kde platia pravidlá a zákony.

Tie fakty a argumenty sú pritom známe: Na základe navrhovanej dohody s USA na Slovensku žiadne základne nevzniknú. Ide o medzinárodnú dohodu, ktorá neohrozuje našu suverenitu, naopak, zavádza pravidlá pre pôsobenie spojeneckých síl na našom území a rešpektuje náš právny poriadok. Nehovoriac o tom, že investície do modernizácie obrannej infraštruktúry zlepšia podmienky pre naše vojačky a vojakov. Takmer identickú zmluvu uzavreli, okrem ďalších dvadsiatich spojencov z NATO, aj naši susedia Poľsko či Maďarsko. Sme posledným štátom z východného krídla Aliancie, ktorý ju ešte nemá.

Každý, kto túto dohodu a proces jej schvaľovania porovnáva s „dočasným“ pobytom sovietskych vojsk, ktoré k nám pred vyše polstoročím vtrhli spolu s ďalšími „spojencami“ a „dohodu“ dosiahli po únose čelných politických predstaviteľov štátu, hrubo klame.

Táto dohoda totiž nevzniká preto, aby sa história čo i len trochu opakovala. Naopak, vzniká preto, aby sa už nikdy neopakovala a Slovensko zostalo demokratickou, bezpečnou a prosperujúcou krajinou. Takou, ktorá sama rozhoduje o tom, akí vojaci, kedy a za akých okolností sa objavia na jej území.

01 - Modified: 2023-03-20 16:00:31 - Feat.: - Title: USA pošlú Ukrajine vojenský materiál za 350 miliónov dolárov 02 - Modified: 2023-03-20 14:54:08 - Feat.: - Title: 20 rokov potom: pokazená invázia do Iraku narušila sebavedomie USA aj vzťahy s Európou. Čo k nej viedlo? 03 - Modified: 2023-03-20 10:23:28 - Feat.: - Title: Na USA sa Atlantikom valí obrí pás rias, na šírku má deväťtisíc kilometrov 04 - Modified: 2023-03-20 10:22:09 - Feat.: - Title: Aj Čína sa spolieha na ponorky. V bezpilotných plavidlách je dokonca pred Spojenými štátmi, tvrdia odborníci 05 - Modified: 2023-03-20 06:51:44 - Feat.: - Title: Biden v telefonáte s Netanjahuom podporil kompromisný návrh reformy justície
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
21. marec 2023 03:41