HNtelevízia
StoryEditor

Ceny energií ostanú pod tlakom

23.01.2022, 23:00
Plyn Európa spotrebúva nielen na výrobu tepla, ale čoraz intenzívnejšie aj na výrobu elektriny.

Raketový rast cien energií v minulom roku spôsobil vrásky nejednému nákupnému manažérovi a skomplikoval výrobné zámery a rozpočtové plány mnohým firmám a organizáciám. Všetci sa analytikov pýtajú, dokedy ostanú tak dramaticky drahé. Znížia sa vôbec niekedy?

Ešte pred pár týždňami sa zdalo, že svetové trhy s energetickými komoditami majú už vrchol za sebou. Citeľná korekcia cien po Vianociach dávala nádej predpovediam, že už v prvom kvartáli tohto roka budú energie vrátane ropy výrazne lacnejšie. Na trhu však v úvode roka 2022 prišiel zvrat a cena ropy Brent zdražením o viac ako 13 percent dosiahla sedemročné maximum.

To je zvlášť nepríjemné, pretože ropa v minulom roku v porovnaní s plynom či elektrinou až tak výrazne nezdražela a fundamentálny dopyt po nej by sa skôr mal oslabovať v kontexte rýchlejšieho sprísňovania globálnych menových politík. Na strane ponuky však prevládajú obavy z ohrozenia dodávok pre zvýšené geopolitické riziká, ale aj výpadky kapacít viacerých vývozcov pre pandémiu či investičný dlh. Voľné kapacity krajín OPEC+ sú tak na minimách, zatiaľ čo zásoby ropy vo vyspelých krajinách sa blížia k najnižšej úrovni od milénia.

Obdobne napäté sú aj podmienky na trhu s plynom, zvlášť v Európe, ktorej zásobníky sú vzhľadom na ročné obdobie naplnené rekordne nízko. A to plyn spotrebúva nielen na výrobu tepla, ale čoraz intenzívnejšie aj na výrobu elektriny. Tradičné zdroje jej výroby z uhlia či jadra sú totiž oklieštené spoločenskou objednávkou po čistejšej a bezpečnej energii, zatiaľ čo alternatívne, obnoviteľné zdroje výroby elektriny nestačia svojou kapacitou pokryť požadovaný dopyt.

Iste, na rozdiel od cien ropy, referenčné ceny zemného plynu v Európe pokračovali v povianočnej korekcii smerom nadol aj v úvode tohto roku a minulý týždeň, najmä vďaka rastúcim americkým dodávkam LNG, klesli na takmer dvojmesačné minimum. Podobne pokračovali v korekcii z minuloročných rekordov aj referenčné ceny elektriny, ktorá je s cenou plynu úzko previazaná. Aj napriek poklesom sú však ceny oboch týchto energetických komodít stále viac ako trojnásobne vyššie než pred rokom. A ďalšiemu výraznejšiemu zníženiu cien za hranice sezónnych faktorov bráni neistota plynulosti dodávok ruského plynu do Európy pre rusko-ukrajinskú krízu.

Vysoké ceny plynu tak zrejme pretrvajú aj po ukončení vykurovacej sezóny na starom kontinente. A ceny elektriny ostanú pod tlakom aj dlhodobo z dôvodu prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku. Na drahšie energie si budeme musieť zvyknúť.

22. máj 2022 22:49