Ján OravecPeter Mayer
StoryEditor

Rady autorom ekonomických programov

19.07.2019, 00:00
Nemali by sme míňať čas a energiu na čiastkové opatrenia.

V tomto období politické strany finalizujú volebné programy pre budúcoročné parlamentné voľby. Voliči síce programy nečítajú, no väčšinou sa z nich dajú vytušiť základné kontúry politiky, ktorú by strany realizovali, keby sa dostali k moci. Ako najstaršia podnikateľská organizácia na Slovensku sme preto jednotlivé strany oslovili s naším pohľadom na kľúčové problémy hospodárskej politiky a podnikateľského prostredia u nás a zároveň s našimi návrhmi riešení, ktoré sú založené na našich mnohoročných skúsenostiach s hospodárskou politikou v Slovenskej republike.


Základným problémom je otváranie nožníc medzi sociálnymi a ekologickými ambíciami politikov a ekonomickými možnosťami krajiny. V dôsledku pomerne dlhého obdobia ekonomického rastu politici podľahli ilúzii, že hlavnou náplňou ich práce je prerozdeľovanie a politická súťaž je len o miere jeho „spravodlivosti“. Snaha o vytváranie priaznivých podmienok pre tvorbu bohatstva, pre zvyšovanie konkurencieschopnosti, sa z politiky úplne vytratila. Druhým problémom dnešnej hospodárskej politiky je, že nemá jednotnú stratégiu a nikto ju nekoordinuje. Výsledkom je existencia izolovaných mikrostratégií jednotlivých rezortov, škodlivý mix opatrení, populizmus. A tretím problémom je, že vláda nemá funkčný mechanizmus posudzovania prínosov a nákladov jej politík. V praxi sa často stáva, že predkladatelia zákonov či vládnych opatrení nevedia ani približne odhadnúť, aký bude reálny dosah ich návrhov. Chýba prediskutovanie návrhov s podnikateľmi ešte predtým, než nadobudnú legislatívnu podobu.


Čo sa s tým dá robiť? Aké sú riešenia? V prvom rade je nevyhnutné, aby sa strany, ktoré sa považujú za zodpovedné, prihlásili k záväzku zvyšovať konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a nie ju ničiť. Je dôležité už do koaličnej zmluvy zakotviť súlad medzi ekonomickými, sociálnymi a ekologickými cieľmi hospodárskej politiky, k čomu je potrebná jej koordinácia. A pri posudzovaní dosahov navrhovaných sociálnych a ekologických opatrení na konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky treba dať väčší priestor podnikateľom a firmám, pretože tie znášajú ich náklady. Týmto priestorom by mohla byť Rada vlády pre konkurencieschopnosť, s rovnakým zastúpením vlády a súkromného sektora.


Nemali by sme míňať čas a energiu na čiastkové opatrenia či zlepšenia, ktoré v konečnom dôsledku nič zásadné nevyriešia. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa nachádza v natoľko zlom stave, že dôraz ma konkurencieschopnosť, jej inštitucionálne zakotvenie v hospodárskej politike, je spolu s radikálnym zjednodušením regulačného a právneho rámca a radikálnym znížením administratívneho zaťaženia jediným spôsobom, ktorý môže priniesť citeľné zlepšenie podmienok pre podnikanie, prosperitu a vyššiu životnú úroveň pre všetkých.

01 - Modified: 2022-08-04 12:15:55 - Feat.: - Title: Aký vplyv môže mať spor medzi Taiwanom a Čínou na akciové trhy? 02 - Modified: 2022-07-29 11:04:53 - Feat.: - Title: Skutočná cena brexitu sa bolestivo ukazuje každým dňom. A budúcnosť nevyzerá vôbec dobre 03 - Modified: 2022-07-29 08:54:02 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Ako fašisti na Slovensku získali väčší rešpekt ako queer ľudia 04 - Modified: 2022-07-27 10:36:49 - Feat.: - Title: Vyhrať treba za každú cenu, káže tradícia ZSSR. Budúcnosť Ukrajiny spečatí to, ako veľmi sa odlíši od Ruska 05 - Modified: 2022-07-22 22:00:00 - Feat.: - Title: Chorvátsko zažíva rekordnú infláciu. Zdražovanie budú mnohí pripisovať euru, ktoré krajina čoskoro prijme
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
05. august 2022 14:19