Richard SulíkMarek Kmeť
StoryEditor

Richard Sulík: Vy si fakt chcete otvoriť predajňu?

21.07.2019, 10:49
SaS je za masívne zjednodušenie regulácií.

Nárek slovenských výrobcov o sile obchodných reťazcoch a ich diktátu podmienok má niečo do seba, keďže štyri veľké firmy ovládajú vyše 80 percent trhu s potravinami (Tesco, LiDL/Kaufland, Billa a Jednota).

Riešenie však nie sú miliónové pokuty za zhnitý kaleráb, ani štátne regulácie o podiele slovenských potravín v letákoch. Riešením je konkurencia!

Konkurencia vo forme tisícok malých a väčších obchodíkov, ktoré by si tiež uchmatli časť trhu a tým by znížili nákupnú silu reťazcov. Lenže nech boh chráni tých odvážlivcov, ktorí si myslia, že len tak si otvoria v paneláku večierku.

Za posledné tri desaťročia totiž štátna správa postavila armádu kontrolórov a vo forme zákonov, vyhlášok a nariadení im dala do rúk celý arzenál zbraní. Dnes sa dá smelo povedať, že neexistuje predajňa bez nálezu, existuje len nedôkladne skontrolovaná predajňa.

Avšak platí staré slovenské „keď je somárovi dobre, ide na ľad tancovať“ a vy sa predsa len rozhodnete si otvoriť obchod s potravinami. Ešte pred otvorením predajne rátajte s návštevou zo Stavebného úradu a ten môže rozhodnúť, že vás príde skontrolovať aj Technická inšpekcia.

Ďalej príde kontrola z Inšpektorátu práce a svoje majú čo povedať aj Požiarnici. Hygiena (plným názvom Regionálny úrad verejného zdravotníctva) nesmie chýbať tiež.

Ak teda nemáte pokope 5 povolení s piatimi pečiatkami od piatich rôznych úradov, predajňu nesmiete ani len otvoriť. To samozrejme trvá, osobne poznám prípady, kedy komplet pripravená predajňa nesmie otvoriť, lebo chýba nejaká pečiatka.

Tu bude SaS presadzovať jedno veľmi jednoduché pravidlo: Predajňu je možné otvoriť ihneď a prvotné kontroly prídu kedy uznajú za vhodné.

Ak ste zvládli otvorenie predajne, brúsia si na vás zuby ďalšie roty štátnej kontrolórskej armády. Rátajte s priebežnými kontrolami od (1) Živnostenského úradu, (2) Miestneho úradu, (3) Daňového úradu, (4) Štátnej obchodnej inšpekcie, (5) Veteriny, (6) Slovenského metrologického inšpektorátu a (7) Inšpekcie životného prostredia. K ním sa pridajú zložky z prvej ofenzívy a to (8) Inšpektorát práce, (9) Požiarnici a (10) Hygiena. Stavebný úrad sa nad Vami zľutuje a spolu s technickou inšpekciou vám už dajú pokoj.

Za uvedenými kontrolami sa skrývajú stovky pravidiel, ktoré musí majiteľ obchodu ovládať. Netreba sa potom čudovať, že proti tejto armáde kontrolórov dokážu bojovať iba tí najsilnejší a to sú obchodné reťazce, ktorí nemajú problém si pri stovke veľkých prevádzok zaplatiť špecialistov na všetko a kvalitných právnikov.

Tu sa bude SaS jednak snažiť o masívne zjednodušenie (viď našu Agendu 2020), a dvojak o zavedenie ďalšieho jednoduchého pravidla – priebežné kontroly prídu (s výnimkou Daňového úradu) len na základe neanonymného podnetu zákazníka či zamestnanca. Nebojte milí obchodníci, dobre bude.

01 - Modified: 2023-01-27 14:30:00 - Feat.: - Title: Prerušili ste svoju podnikateľskú činnosť a neviete, či máte platiť daň? Takéto sú podmienky 02 - Modified: 2023-01-27 23:04:54 - Feat.: - Title: Richard Sulík pre HN: Je logické, že sa všetko rozhoduje v Bratislave. Kde sa to má rozhodovať, v Poltári? 03 - Modified: 2023-01-26 23:00:00 - Feat.: - Title: Chcete ušetriť na energiách v malej firme? Prinášame vám 10 tipov, ako odľahčíte rozpočet 04 - Modified: 2023-01-25 13:53:44 - Feat.: - Title: Sulík v HNtelevízii: Čo spravili pre východ Paška, Raši a Žiga? Musel som prísť ja 05 - Modified: 2023-01-24 12:00:16 - Feat.: - Title: Podnikanie v eurozóne sa prekvapivo rozbieha, aktivita v januári rástla
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
28. január 2023 01:17