Juraj DrobaTASR/P. Neubauer
StoryEditor

Konečne zlepšenia v školstve

23.08.2019, 08:49
Veľkým problémom, nielen v Bratislavskom samosprávnom kraji, ale na celom Slovensku, je nedostatok učiteľov.

Do vzdelania musíme investovať. Tridsať rokov je školstvo na vedľajšej koľaji a ak to takto pôjde ďalej, vo vzdelanosti nás začnú predbiehať aj krajiny tretieho sveta.

Keď som so svojím tímom pred rokom a trištvrte nastupoval na bratislavskú župu, sľúbil som, že školstvo bude popri doprave úplnou prioritou tohto volebného obdobia. Som praktický človek, verím, že keď sa chce, všetko sa dá. A že aj v takej komplikovanej oblasti sa dajú robiť zmeny a dosahovať výsledky.

Učiteľov si musíme udržať

Podaril sa nám veľký kus práce. Na našich župných školách sme rozšírili ponuku vzdelávania a nastavili sme motivačný systém odmeňovania učiteľov. Treba povedať, že historicky najviac sme vlani investovali práve do našich budov – 9,2 milióna eur –, z toho sedem miliónov išlo na rekonštrukcie škôl.

Veľkým problémom, nielen v Bratislavskom samosprávnom kraji, ale na celom Slovensku, je však nedostatok učiteľov. Robíme všetko pre to, aby sme ich v župnom školstve udržali, motivovali a, samozrejme, aby sme dobrými podmienkami prilákali aj nových, najmä mladých učiteľov. Rozviazali sme riaditeľom ruky a zvýšenými finančnými prostriedkami podporili ich iniciatívu a aktivity, aby sa školy mohli samy a efektívnejšie starať o vybavenie a budovy.

Kraj potrebuje náročného zákazníka

Veľkým pozitívom je aj to, že sme v Bratislavskom kraji zaznamenali zvýšený záujem o odborné školy. Je to dôkaz, že vieme pomôcť odbornému školstvu nabrať druhý dych. Nárast záujmu však zaznamenali aj župné gymnáziá, ktoré rozšírili ponuku o nové bilingválne triedy. Spolu tak má Bratislavský samosprávny kraj sedem bilingválnych gymnázií – päť anglických a dve ruské.

Samozrejme, to všetko by sa nezaobišlo bez jasnej spoločnej snahy posunúť veci vpred, bez spolupráce ľudí z úradu s riaditeľmi, učiteľmi, so zamestnancami škôl, bez komunikácie s rodičmi a so žiakmi a v neposlednom rade so zamestnávateľmi. Verím, že si toto tempo zvyšovania kvality bratislavského školstva udržíme. Zdravá konkurencia je motorom zlepšovania. Máme ťažkých súperov – súkromné a cirkevné stredné školy. Zároveň chcem, aby sme mali náročného zákazníka – vás rodičov a zamestnávateľov. Pýtajte si od svojich volených zástupcov vyšší výkon. Platíte si za to.

Autor je predsedom Bratislavského samosprávneho kraja.

01 - Modified: 2022-10-02 13:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Horí ohník, horí. A kde sú požiarnici? 02 - Modified: 2022-09-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Droba a Vallo očami svojich predchodcov. Stroskotávajú na doprave 03 - Modified: 2022-08-26 14:01:06 - Feat.: - Title: Investícia do energetiky ako príležitosť? 04 - Modified: 2022-08-25 14:45:30 - Feat.: - Title: Výsledky čínskych spoločností sa zhoršili 05 - Modified: 2022-08-25 08:31:23 - Feat.: - Title: Čo je hlavný problém Matoviča
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
06. október 2022 15:24