Martin VlachynskýPavol Funtál
StoryEditor

Aj pridusená konkurencia je lepšia ako žiadna

09.09.2019, 00:00
Konkurencia medzi poisťovňami nedostala od slovenských vlád šancu na plnohodnotný život.

V týchto dňoch vrcholí prepoisťovacia kampaň zdravotných poisťovní. Zaznieva argument, že je to len súboj prietokových ohrievačov, nie skutočná trhová konkurencia.


Je pravdou, že poistný produkt je diferencovaný len minimálne. Pre časť poistencov môže byť zmena poisťovne zaujímavá, kvôli zazmluvnenosti „ich“ lekárky, doplatkom za lieky či zubom. Rozdiely môžu pocítiť aj tí, ktorí s poisťovňou častejšie komunikujú, teda zamestnávatelia. Objavujú sa aj prvé lastovičky v „poštuchávaní“ pacientov, napríklad formou odmeny za absolvovanie preventívnej prehliadky. Nemáme však definovaný nárok v zdravotníctve a zároveň je reguláciou výrazne obmedzené, či priam zakázané poskytovať aspoň „manažmentové“ služby ako objednávanie a podobne. Na konci dňa sa tak o väčšinu poistencov súperí benefitmi v hodnote maximálne pár desiatok eur. Tomu zodpovedá aj záujem poistencov meniť poisťovňu.


No zabúda sa, že zdravotná poisťovňa hrá úlohu nielen ako poskytovateľ služieb poistencom, ale aj ako nákupca služieb z verejných peňazí. V tejto pozícii badať pozitívne efekty konkurencie medzi poisťovňami výraznejšie. Tým, že s poskytovateľmi rokujú tri poisťovne, a nie jedna, vznikajú tri rôzne série zmluvných podmienok. Jedna poisťovňa si napríklad dohodla s 26 nemocnicami minimálnu úroveň zmluvných výkonov. Teda v malom spravila to, čo ministerstvu vo veľkom vybuchlo pod rukami. Druhá sa o to pokúša. Iná poisťovňa vyvinula pre svoje potreby systém elektronických receptov (a rozšírila ho na polovicu ambulancií), ktorý neskôr prevzalo štátne e-zdravotníctvo.


Rozdiely sú aj v platbách všeobecným lekárom. Poisťovne používajú rôzny mix kapitačných a výkonnostných platieb, teda „paušálu“ na osobu a príplatku za splnenie rôznych parametrov, napríklad za prístrojové vybavenie ambulancie či využívanie elektronického zdravotníctva. Líšia sa aj „balíčky“, ktoré si poisťovne dohodli pri starostlivosti o obéznych pacientov či pacientov s hypertenziou. Nájdeme aj projekt bezpečného predpisovania liekov. Poisťovne takisto prišli s projektmi bezlimitného prostredia pre špecialistov s rôznymi podmienkami, napríklad minimálne odrobené hodiny lekára či povinné objednávanie. A nie, nepíšem tu len o dvoch súkromných poisťovniach, konkurencia vtiahla do hry aj štátneho zástupcu.


Konkurencia medzi poisťovňami nedostala od slovenských vlád šancu na plnohodnotný život. Ale aj keď to nevidíme, hlboko v zákutiach robí tá pridusená konkurencia to, čo aj v iných odvetviach – hľadá cestičky, ako vytvoriť viac hodnoty.

01 - Modified: 2024-07-09 17:00:00 - Feat.: - Title: Lesk a bieda ruských výsadkárov. Prečo nimi Moskva lepí každú dieru na fronte? 02 - Modified: 2024-07-08 08:06:55 - Feat.: - Title: Personálne výmeny pokračujú, súd má posúdiť zmeny zákona o NIHO 03 - Modified: 2024-07-05 14:42:29 - Feat.: - Title: Smer a Weiss v očiach Karola Wolfa 04 - Modified: 2024-07-02 22:00:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Nie je vojak ako vojak. Ukrajinci majú nad Rusmi stále jednu zásadnú výhodu 05 - Modified: 2024-07-02 15:30:00 - Feat.: - Title: Fiasko číslo 2. Ako sa klamalo o Bidenovi a všetci to vedeli
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
24. júl 2024 13:48