Brutálny diktátor sa vyhráža napadnutím svojho suseda. Oveľa menšej krajiny, o ktorej však vyhlasuje, že predstavuje hrozbu pre jeho národ. Ďalej tvrdí, že jeho národ má historický nárok na územie tej druhej krajiny, ktoré mu ukradla. Menšia krajina je mladou, no životaschopnou demokraciou a má smelú armádu, ktorá však čelí beznádejnej presile.
Západní lídri zalamujú rukami, situáciu odsudzujú, no agresívne kroky na pomoc ohrozenej krajine nepodniknú. Diktátorova riskantná hra sa podarila a svojho suseda dobyje, zatiaľ čo Západ sa prizerá. Reč je, samozrejme, o Poľsku v roku 1939. Veľká Británia a Francúzsko ho odmietli brániť pred Hitlerom. No hovoríme aj o Ukrajine v roku 2014… i teraz, o osem dlhých rokov neskôr.
Podobne ako Adolf Hitler, aj Vladimir Putin používa veľkú lož, aby ňou ospravedlnil zhromažďovanie stotisíc jednotiek na hranici s Ukrajinou a vyvolal tým obavy z bezprostredne hroziacej invázie. Použije prezident Joe Biden a ďalší západní lídri silu na to, aby ho zastavili? Alebo sa podvolia a dovolia mu naplniť jeho víziu obnovenia ruského impéria vo východnej Európe?
Čína to pozorne sleduje. Ak Spojené štáty a ich spojenci z NATO Putinovi dovolia napadnúť Ukrajinu a zvrhnúť jej demokraticky zvolenú vládu, ich zlyhanie posmelí Číňanov k tomu, aby sa zmocnili Taiwanu. Prezident Si Ťin-pching usúdi, že Spojené štáty a NATO stratili chuť brániť ohrozené demokratické štáty pred napadnutím. Dôveryhodnosť Spojených štátov bude v troskách a stratia svoj status svetovej superveľmoci.
Ruského prezidenta rozhnevalo, keď americkí prezidentskí kandidáti v roku 2008 verejne podporili prihlášku Ukrajiny o členstvo v NATO. Putin takisto tvrdí, že Spojené štáty a ich spojenci z NATO vystavujú Rusko nebezpečenstvu kvôli americkým plánom presunúť jednotky a rakety do Poľska a Pobaltia.
Nočnou morou ruského prezidenta je scenár, v ktorom sa Ukrajin...
Zostáva vám 85% na dočítanie.